A világszervezet által kiadott iratban az áll, a mianmari rohingják ellen elkövetett súlyos emberi jogsértések, a falvak indokolatlan felégetése, nők tömegeinek megerőszakolása, ezrek megölése nem tartozhatott a katonai szükségszerűség körébe. A több száz interjún alapuló jelentés szerint több katonai vezetőt bíróság elé kellene állítani, illetve komolyan felvetik a kormány felelősségét is a népirtásban.
Az ENSZ-vizsgálóbizottság hétfőn nyilvánosságra hozott jelentése szerint a mianmari hadsereg a népirtás szándékával gyilkolt halomra és erőszakolt meg kisebbségi rohingjákat. Ezért azt írják, a hadsereg főparancsnokát és öt másik tábornokot emberiesség elleni bűncselekményekért bíróság elé kellene állítani.
A jelentés nyíltan vádolja az Aung Szan Szú Kjí vezette mianmari civil kormányt is, azt írják, engedte, hogy szabadon terjedjen a buddhista többségű országban a muzulmán rohingják elleni gyűlöletbeszéd, megsemmisített olyan iratokat, amelyek bizonyítanák a jogsértéseket, és nem védte meg az ország kisebbségeit Arakán, Kacsin és San szövetségi államokban az emberiesség elleni és a háborús bűncselekményektől.
A BBC azt írja, ez az ENSZ eddigi legsúlyosabb ítélete a rohingják üldözésének ügyében.
Az irat azt is kimondja, a rohingják ellen elkövetett tömeges gyilkosság, tömeges erőszak, illetve teljes falvak felégetése nem tartozhat a katonai szükségszerűség magyarázó hatálya alá.
A kormány a rohingjákat a szomszédos Bangladesből érkező illegális bevándorlókként kezeli, és nem ismerik el állampolgárságukat. Csupán a népirtás első egy hónapjában 6 700 rohingját öltek meg, köztük nőket, kisgyerekeket is.
A jelentés írói 2017 márciusában kezdték el a vizsgálatot, miután súlyos emberi jogsértésekre panaszkodtak Mianmarban. Az irat több száz interjúra alapozva állítja a fenti vádakat.
![](https://cdn.hvg.hu/img/partolo_tagsag/HVG_hetilap_2_ho_50_off_kampany_03_640x360.png)