Nyilvánosságra hozták Boris Johnson levelét a miniszterelnökhöz, amelyben közölte: lemond posztjáról. Theresa May nagyon nehéz helyzetbe került.
Ahogy korábban megírtuk, vasárnap éjjel a Brexit-ügyi miniszter, David Davis, majd a külügyi tárca vezetője, Boris Johnson is lemondott Theresa May kormányában betöltött posztjáról. A lemondások közvetlen előzménye, hogy May és kabinetjének tagjai javaslatcsomagot fogadtak el arról, hogyan szabályozzák a kereskedelmi kapcsolatokat az Európai Unióval az abból való kilépés után.
A keményvonalas Brexit-pártiak szerint ezek a javaslatok túlságosan is szoros kapcsolattartást indítványoznak. Davis úgy fogalmazott, az elfogadott elképzelésekkel gyenge tárgyalási pozícióba lavírozza magát az Egyesült Királyság.
Ha Davis lemondása meggyengítette, akkor a Brexit-kampány egyik arcának, Boris Johnsonnak a távozása komoly gyomrost vitt be Theresa Maynek és kormányának. A Reuters hírügynökség például már arról közölt írást, hogyan lenne leváltható a jelenlegi helyzetben a miniszterelnök.
Resignation statement in full from @BorisJohnson
— BBC Breaking News (@BBCBreaking) 2018. július 9.
Live reaction: https://t.co/w4wKJ0BcTD pic.twitter.com/9UCCX8X7hv
A levél tartalmát, amelyben Johnson visszaadta megbízatását, csak órákkal lemondásának híre után hozták nyilvánosságra. Ebben azt írta, „a Brexitnek a lehetőségről és a reményről kellene szólnia. Esélynek kellene lennie arra, hogy máshogy menjenek a dolgok. Hogy élénkebbek, dinamikusabbak legyünk, és maximalizálhassuk a különleges előnyeit annak, hogy az Egyesült Királyság egy nyitott, kifelé tekintő, globális gazdaság. (…) Ez az álom haldoklik, megfojtja a szükségtelen önbizalomhiány.”
Johnson szerint az Egyesült Királyság elhalasztott meghozni olyan kulcsfontosságú döntéseket, amelyek például a kilépésnek arra a formájára készítenék fel, ha nem születne a két fél között kereskedelmi megállapodás. Úgy látja, ezzel az ország a „félig-Brexitet” kockáztatja, vagyis hogy a gazdasága egy része továbbra is a közös piacon marad úgy, hogy afölött nem lesz semmilyen kontrollja. Ha pedig az Egyesült Királyság nem tudja befolyásolni a törvényeket, „akkor gyarmati státuszba kerülhet”.