Oroszország maximum akkor ismerné el a nyomozás eredményét, ha abban teljes értékűen részt vehetnének. Közben az EU és a NATO részéről is felszólították Oroszországot, hogy ismerje el felelősségét, Ukrajna már vádemelést sürget.
Petro Porosenko ukrán elnök azt mondta csütörtökön, reméli, hogy a holland ügyészség mielőbb vádat emel az Ukrajna felett lelőtt malajziai utasszállító repülő ügyében. A Malaysian Airlines Amszterdamból Kuala Lumpurba tartó járatát 2014 júliusában lőtték le Kelet-Ukrajna felett, ezután a gép mind a 298 utasa és a járat teljes személyzete is életét vesztette.
Az ukrán elnök azt írja közleményében, az ukrán, ausztrál belga, maláj és a holland rendvédelmi szervek közös vizsgálóbizottsága megállapította, hogy a járatot az oroszországi Kurszkban állomásozó 53. légvédelmi szerv Buk rakétája lőtte ki.
Csütörtökön már megírtuk: az ügyet vizsgáló holland szakértők szerint fotó- és videóbizonyítékok is vannak rá, hogy egy Oroszországból származó BUK légvédelmi üteg lőtte le az utasszállítót.
Az oroszok továbbra is tagadnak
Az az orosz védelmi minisztérium csütörtökön úgy reagált a vádakra: az orosz-ukrán határon soha nem haladt át az orosz fegyveres erők egyetlen légvédelmi rakétarendszere sem. Az orosz külügyminisztérium szerint a jelentés célja csupán az, hogy Oroszországot lejárassák. A külügyminisztérium szerint a csoport figyelmen kívül hagyta a Moszkva által átadott bizonyítékokat, többek között azt is, hogy az orosz fél a nyomozás érdekében feloldotta a Buk rendszerhez tartozó rakéták műszaki adatainak titkosítását, valamint megosztották a holland hatóságokkal az azokat gyártó Almaz-Altej cég teljes körű felmérésének eredményét.
Vlagyimir Putyin orosz elnök csütörtökön azt közölte, országa csak akkor ismerheti el a maláj gép ügyében folytatott nyomozás eredményét, ha abban teljes értékűen részt vehetnek. Az orosz elnök szerint Oroszországot kizárták a nyomozásból, de ettől függetlenül Oroszország tisztelettel fog viszonyulni a vizsgálat következtetéseihez és elemezni fogja annak eredményeit.
Moszkva pénteki közleménye szerint Ukrajnáé lehetett az a sokat emlegetett 1986-ban a Szovjetunióban gyártott Buk légvédelmi üteg, melynek maradványait a holland nyomozók bemutatták. Az oroszok szerint ugyanis 15 évig tart egy ilyen Buk rakéta élettartama, ezért az orosz fegyveres erőknél eddigre már leselejtezték az ilyen korú eszközöket és újakat állítottak hadrendbe helyettük. Oroszország szerint 1991-ben, a Szovjetunió szétesésekor Ukrajnához mintegy 20 Buk légvédelmi rakétaüteg került.
EU és NATO: Oroszországé a felelősség
Az Európai Unió külügyi szolgálata pénteki nyilatkozatában azt mondta, Oroszországnak vállalnia kell felelősségét a maláj utasszállító lelövéséért, és együtt kell működnie a tényfeltáró munkában.
A holland kormány pénteki nyilatkozatában arra kérte Oroszországot, hogy tevékenyen vegyen részt a repülőgép katasztrófájának részleteit feltáró tárgyalásokban. Stef Blok holland külügyminiszter hozzátette, a holland és az ausztrál kormány hivatalos jogi lépéseket tesz majd az orosz felelősség megállapítása érdekében. Blok szerint Moszkvának tárgyalnia kell a jóvátételről is.
Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára is felszólította Moszkvát pénteken, hogy vállalja a felelősséget, és működjön együtt a nyomozásban.