Sorra nyílnak az olyan börtönök a bűnözéssel súlyosan fertőzött Brazíliában, ahol „felgyógyulóknak” nevezik a fogvatartottakat, s munkával és oktatással igyekeznek jó útra terelni a megbotlottakat.
Furcsa volt ismét tükörben látni magam, eleinte fel sem ismertem, ki néz vissza rám” – idézte a BBC Tatiane Correia de Limát, aki a közelmúltban költözött át egy hagyományos börtönből az elítéltek jogait védő, s őket segítő szervezet, az APAC által fenntartott intézménybe. A 12 éves büntetésre ítélt, kétgyermekes nő szerint az APAC-börtön egészen más, mint a megszokott fegyházak, amelyek megölik a nőisséget: az új helyen az elítéltek saját ruhájukat hordhatják, s ha akarják, ki is sminkelhetik magukat. A fogvatartottakat nevükön szólítják, s tilos az olyan becenevek használata, amely az elítélteket bűnözői múltjukra emlékeztetheti.
Az egymás után nyíló APAC-börtönökben – országszerte már 49 ilyen intézmény van – nincsenek fegyveres őrök, s a kaput az egyik elítélt nyitja ki a látogatók előtt. A női részlegben külön intimszoba van a férjüket fogadó női elítéltek számára, s az épületben van a munkahely is, ahol az elítéltek a különféle műanyagflakonokat címkéznek.
Az APAC első börtönét 1972-ben hozta létre egy katolikusokból álló csoport, s most olasz és brazil civilszervezetekkel együtt működtetik a hagyományosoknál sokkal emberségesebb, és olcsóbban fenntartható intézményeket. A munka és a tanulás kötelező, s aki megsérti a szabályokat, azt kockáztatja, hogy visszakerül a fősodor börtönökbe.
Az pedig hatalmas büntetés, hiszen a brazil fegyházak kórosan túlzsúfoltak, s miközben a bűnözői bandák kizsigerelik fogolytársaikat, egymást érik a véres lázadások. „Húszan voltunk egy cellában, büdös matracokon aludtunk a földön, az étel pedig ehetetlen volt” – mesélte egy másik elítélt, aki azért ültettek le, mert a volt férjével közösen lakott lakásban a rendőrök 26 gramm kokaint találtak.