Ez akár az alku felbomlását is jelentheti. A közelmúltban a francia elnök és a német kancellár is arról győzködte az amerikai elnököt, hogy ne mondja fel a megállapodást, amelyet újra és újra a legrosszabbnak, őrültnek és nevetségesnek nevez – írja e heti számában a HVG.
A közelmúltban a francia elnök és a német kancellár is arról győzködte az amerikai elnököt, hogy ne mondja fel a megállapodást, amelyet újra és újra a legrosszabb, őrült és nevetséges alkunak nevez. Trumpnak május 12-én kellene újra aláírnia az egyezség meghosszabbítását, így jóváhagyni az Irán elleni szankciók átmeneti feloldásának meghosszabbítását – 90 naponta kell felülvizsgálnia a megállapodás betartását.
Macron amerikai látogatásán új tervezetet vázolt fel Trumpnak, ezen állítólag hónapok óta dolgoznak francia, német és brit tisztségviselők. Ez a remények szerint Trumpnak is megfelel majd. Az európaiak nem nyúlnának az eredeti egyezséghez, de új büntetőintézkedéseket vezetnének be a rakétatesztek és Irán közel-keleti – így a szíriai és a jemeni polgárháborúba való – beavatkozása miatt.
Trump alapvetően három dolgot kifogásol az egyezségben, amelyet elődje, Barack Obama hagyott jóvá. Egyrészt azt, hogy az alku nem vonatkozik az iráni ballisztikusrakéta-programra, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (IAEA) nem ellenőrzi a katonai létesítményeket, és a megállapodás csak 10, egyes pontjai 15 évre szólnak.
Washington és Teherán egymást vádolja a megállapodás be nem tartásával, miközben az IAEA leszögezte: kisebb műszaki szabálytalanságokat leszámítva Irán az alkunak megfelelően cselekszik.
Ha Trump úgy dönt, hogy május 12-én felmondja a megállapodást, akkor sem vezethet be azonnal új szankciókat. Az olajpiacok mindenesetre idegesek az alku felrúgásának lehetősége miatt.
További részletek az e heti HVG-ben.