Mahmúd Abbász palesztin elnök azt mondta, nem a zsidók vallása, hanem társadalmi viselkedése váltotta ki a holokausztot. Az európai és észak-amerikai vezetők szerint Abbász antiszemita beszédet mondott.
A Palesztin Nemzeti Tanácsban mondott beszédében Abbász azt mondta, mindezt a zsidó szerzők műveiből tudta meg. „Ezen könyvek fő következtetése az volt, hogy a zsidók iránti gyűlölet mögött nem a vallás, hanem a zsidók társadalmi viselkedése állt” – mondta a palesztin politikus. Azt is elmondta, szerinte Izrael megalapítása egy olyan európai kolonizációs projekt része, melynek célja, hogy egy idegen testet helyezzenek el a térségben. „Ez nem jelenti azt, hogy Izraelt fel kell számolni. Egymás mellett kell élnünk, a kétállamos megoldási terv értelmében” – tette hozzá.
Abbász szavai éles bírálatot váltottak ki, Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök Twitter-üzenetében felháborítónak nevezte a beszédet, amelyben Abbász szerinte gyakorlatilag azt állította, hogy a zsidókat nem zsidóságuk miatt üldözték, hanem azért, mert kamatra adtak kölcsön pénzt. „A palesztin vezető ismét megismételte a leggyakrabban hangoztatott antiszemita jelszavakat. Egy holokauszt tagadó az holokauszt tagadó marad” – írta Netanjahu.
A DW hírportál szerint Heiko Maas német külügyminiszter azt hangsúlyozta, Berlin elítél minden olyan nyilatkozatot, amely relativizálni kívánja a holokausztot. „Németország egyedül viseli a felelősséget a történelem legsúlyosabb bűncselekményének az elkövetéséért. A holokauszt emlékezete arra kötelez bennünket, hogy szembe szálljunk az antiszemitizmus valamennyi formájával” – hangsúlyozta a miniszter.
A közel-keleti ügyekben illetékes amerikai megbízott, Jason Greenblatt szerencsétlennek, aggasztónak és elszomorítónak tartotta Abbasz szavait. „A béke nem épülhet ilyen alapokra” – tette hozzá.
Abbász már az 1980-as években írt disszertációjában is relativizálta a holokausztot, s azt is állította, hogy a cionista mozgalom együttműködött Adolf Hitlerrel. Később viszont a modernkori történelem legszörnyűbb bűncselekményének nevezte a több millió zsidó meggyilkolását.