Világ MTI 2018. március. 09. 13:48

"Szokatlan" körülmények között jelentették be Trump és Kim Dzsong Un találkozóját

Nem az amerikai elnök, hanem a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója tette meg, kamerák helyett a Fehér Ház autófeljáróján, sötétben és hidegben.

Szokatlan körülmények között jelentették be csütörtök este Washingtonban, hogy Donald Trump amerikai elnök május végéig bezárólag találkozik Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel. Nem az amerikai elnök, és nem tévékamerák előtt, hanem Mun Dzse In dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója tette meg ezt a Fehér Ház autófeljáróján, sötétben és hidegben – jelentette az AP hírügynökség.

Csung Jui-jong, a dél-koreai elnök nemzetbiztonsági tanácsadója küldöttség élén csütörtökön egész nap tárgyalt a Fehér Házban Donald Trump kormányával. Tájékoztatta az amerikai felet arról, hogy a héten Phenjanban találkozott Kim Dzsong Unnal, aki közölte, hogy tartózkodni fog a nukleáris és rakétakísérletektől, sőt elkötelezte magát a Koreai-félsziget atomfegyver-mentesítése mellett, végső soron kész feladni nukleáris programját, de mihamarabb szeretne személyesen tárgyalni az amerikai elnökkel. Hozzátette: megérti, hogy egyelőre folytatódnak a rutiszerű amerikai-dél-koreai hadgyakorlatok. Eredetileg arról szóltak a jelentések, hogy Kim Dzsong Un egy levelet küldött az amerikai elnöknek, de kiderült, hogy Csung Ji-jong szóban továbbította az üzenetet az amerikai vezetésnek. A phenjani tárgyalások tartalmának nagy része azonban már ismert volt, az is hogy Kim Dzsong Un személyesen találkozna Trumppal. Mégis meglepetésként hatott a dél-koreai nemzetbiztonsági tanácsadó bejelentése.

Az AP szerint például a védelmi minisztérium tisztségviselői sem tudták a bejelentés előtt, hogy az miről fog szólni. És alig néhány órával korábban történt, hogy az afrikai körúton tartózkodó Rex Tillerson amerikai külügyminiszter azt mondta: "vannak potenciálisan pozitív jelzések Észak-Koreától, de messze vagyunk még a tárgyalásoktól".

A Reuters péntek délelőtt jelentette, hogy az éppen Dzsibutiban járó Tillerson sajtótájékoztatón azt mondta: a Kim Dzsong Unnal való személyes találkozó Trump elnök személyes döntése volt, és erről reggel – nagyon optimista hangulatban – beszélt vele telefonon. Ehhez a váratlan fejleményhez Kim Dzsong Un álláspontjának "drámai" és meglepetésszerű megváltozása vezetett – tette hozzá.

A Fehér Házban csütörtökön éppen Trump elnök adta az első jelét annak, hogy valamilyen nagy dolog készül. A Reuters szerint bedugta a fejét a sajtószobába, és azt mondta: hamarosan "fontos bejelentést tesznek" dél-koreai tisztségviselők. Eredetileg úgy volt, hogy a bejelentés a sajtószobában fog megtörténni Sarah Huckabee Sanders sajtótitkárral együtt, de ezt a tervet hirtelen megváltoztatták, és Csung Jui-jong a szabadban a vacogó újságíróknak mindössze két perc alatt felolvasott egy szöveget, amelyben bejelentette, hogy Trump elnök kész találkozni Kim Dzsong Unnal. A dél-koreai tisztségviselőnek kérdéseket nem lehetett feltenni. Egy meg nem nevezett dél-koreai forrás azt mondta – őt is a Reuters idézte –, hogy Trump elnök feltétel nélkül hajlandó a találkozóra.

Fél órával később a Fehér Ház hivatalos közleményben megerősítette, hogy Trump elnök elfogadta a meghívást, és "egy később meghatározandó helyen és időben találkoznak".

Az amerikai elnök mindeddig azt mondta, hogy bizonyos feltételek teljesülése esetén hajlandó csak találkozni Kim Dzsong Unnal, de erre még nem érett meg az idő. Októberben még gúnyolódott is Tillersonon amiatt, hogy csak "az idejét pocsékolja", ha megpróbál tárgyalni Phenjannal.

Daniel Russel, aki tavaly áprilisig volt a kelet-ázsiai és csendes-óceáni ügyekért felelős külügyi államtitkár-helyettes – ez a legmagasabb amerikai diplomáciai poszt ázsiai viszonylatban – úgy nyilatkozott a Reutersnak: szeretné látni az észak-koreai ajánlat részleteit. "Emlékezzenek arra, hogy Kim Dzsong Un éveken át azt szerette volna, ha az amerikai elnök személyesen találkozik vele, és mint egyenrangú felek – atomhatalmak – tárgyalnának. Ami most új, az nem a javaslat, hanem a válasz" – mondta.

Az amerikai kormány egy meg nem nevezett tisztségviselője pedig azt mondta: az elnök azért egyezett bele a találkozóba, mert "észszerűnek látszott elfogadni a találkozót azzal az emberrel, aki a döntéseket hozza, ahelyett, hogy folytassák a korábbi sziszifuszi erőfeszítéseket. Trump elnök arról vált híressé, hogy képes megállapodásokat kötni" – jelentette ki.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.