A bangladesi külügyminiszter szerint az elüldözött rohingják nagy részének felégették a házát, nincs hova hazamenniük.
Ideiglenes menekülttáborokban helyezik el a Bangladesből Mianmarba önkéntesen visszatérő rohingja menekülteket – jelentette be szombaton Abdul Haszan Mahmud Ali bangladesi külügyminiszter.
Mianmar és Banglades csütörtökön előzetes megállapodást kötött arról, hogy két hónapon belül megkezdődhet a menekültek hazatérése.
A tárcavezető szerint egy meghatározott időre rögtönzött szálláshelyeken helyezik majd el Mianmarban a muzulmán kisebbség tagjait.
"A legtöbb házat felégették. Hol tudnának élni, miután hazatértek? Nem lehetséges, hogy fizikailag a saját otthonaikba térhessenek vissza" – mondta Ali.
Mianmari tisztségviselők szerint falvakat emelnek a rohingjáknak korábbi otthonaik közelében, az előre gyártott elemekből álló házakhoz pedig India és Kína ajánlott fel építőanyagot.
Kjav Tint Szve, a mianmari államtanácsosi hivatal minisztere közölte: három hét múlva kezdi meg működését a visszatelepítési megállapodás végrehajtásáért felelős, bangladesi és mianmari tisztségviselőkből álló munkacsoport.
Értesülések szerint a mianmari hatóságok a visszatérőket nemzetiséget igazoló személyazonosító kártyával is ellátnák, bár a legtöbb rohingja eddig elutasította ezt az intézkedést.
Napközben a bangladesi külügyminiszter közölte azt is, hogy Mianmar és Banglades elfogadta az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) segítségét a rohingják Bangladesbe menekült tagjainak hazatelepítésében.
Mianmarból több mint 600 ezer rohingja menekült el augusztus óta Bangladesbe a mianmari hadsereg "tisztogató" műveletei miatt. Az UNHCR szerint Arakánban az etnikai tisztogatás iskolapéldája történt. A területen körülbelül egymillió rohingja élt gyakorlatilag teljes jogfosztottságban, mert a mianmari vezetők bangladesi illegális bevándorlónak tekintik őket, és állampolgárságot sem hajlandó adni nekik.