Hiába a nemzetközi tiltakozás. Az idei szezonban 177 bálnát öltek le a japán bálnavadászok a Csendes-óceán északnyugati részén, "kutatási célból".
Az elejtendő bálnák számát a japán halászati minisztérium határozta meg. A tárca hangsúlyozta, nem sértették meg a nemzetközi jogot, mert kutatási célból ölték le az állatokat – 43 csukabálnát és 134 tőkebálnát.
A bálnavadászatot Japánban nem tiltja a törvény annak ellenére, hogy egy nemzetközi moratórium alapján kereskedelmi célokra nem vadászhatók. A moratórium 1986 óta van hatályban, de a japán halászok évről évre mégis útra kelnek, hogy bálnákat ejtsenek el.
A japán kormány a nemzetközi megállapodás egy hézagját használja ki: azt állítja, hogy tudományos kutatási célból ejtik el a nagytestű vízi emlősöket. Gyomortartalmuk átvizsgálása után azonban már kiárusíthatják a húsukat és más részeiket.
A Sea Shepherd természetvédő szervezet idén nem indított harcot a japán bálnavadászok ellen, mert – ahogy mondták – már nem bírták tartani a lépést a távol-keleti ország katonai és gazdasági erejével. A szervezet több mint 12 éve harcol a csendes-óceáni bálnavadászat ellen, szerintük ez idő alatt bálnák ezreinek életét mentették meg és sikerrel hívták fel a világ figyelmét a vérontásra.
Tavaly októberben Ausztrália és Új-Zéland előterjesztésére a Nemzetközi Bálnavadászati Bizottság (IWC) konferenciája arról döntött, hogy a jövőben szigorúbban határozzák meg a tudományos célú bálnavadászat szabályait.