George W. Bush és apja is nyilatkozatban ítélte el a rasszizmust, a cégvezetők pedig egységesen léptek ki Trump tanácsadó testületéből, mire az elnök feloszlatta azt.
Befolyásos republikánus politikusok utasították vissza Donald Trump elnök kijelentéseit a Charlottesville-ben történtekről, miközben a városban megemlékezést tartottak a szombati zavargások halálos áldozatának tiszteletére.
Trump kedd délután tett nyilatkozatában relativizálta a szélsőjobboldali erőszakot és azt mondta, "az egyik oldal rossz, a másik oldal szintén nagyon erőszakos volt", és hogy szerinte a szélsőjobbos demonstráción nem volt mindenki neonáci vagy fajgyűlölő.
Az elnök kijelentése után a tanácsadó testületeiből sorra elkezdtek kilépni a cégvezetők, szerdán pedig egy gyorsan összehívott tanácskozásukon arra jutottak, egységesen hagyják el a tanácsot, mondván nem vállalják a közösséget Trump kijelentéseivel. Trump, aki kedden még arról tweetelt, hogy a tanácsadó testületből kilépőknek azt üzeni, hogy majd mások átveszik a helyüket, szerdán végül azt jelentette be a Twitteren, hogy inkább ő maga vet véget a tanácsok működésének ahelyett, hogy nyomást akarna gyakorolni a cégvezetőkre. A testületekben többek között a Johnson & Johnson, az Intel, a Boeing, a Caterpillar, a 3M, a Dell, a JP Morgan vagy a Disney vezető emberei ültek, Elon Musk, a Tesla vezetője pedig az elsők között állt fel a tanácsadó testületekből. korábbi amerikai elnök, idősebb George H. Bush és George W. Bush közös közleményt adott ki, amelyben azt írták, "Amerikának mindig vissza kell utasítania a rasszista vakhitet, az antiszemitizmust és a gyűlölet minden formáját", és emlékeztettek arra is, amit éppen Charlottesville legkiválóbb és legismertebb politikusa, az Egyesült Államok alapító atyáinak egyike, Thomas Jefferson rögzített a Függetlenségi Nyilatkozatban: "mindannyian egyenlők vagyunk és Teremtőnk elidegeníthetetlen jogokkal ruházott fel bennünket".
Rather than putting pressure on the businesspeople of the Manufacturing Council & Strategy & Policy Forum, I am ending both. Thank you all!
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 2017. augusztus 16.
Amellett, hogy a cégvezetők kihátráltak mögüle, prominens republikánus politikusok is Trump ellen szólaltak fel. Két
Paul Ryan, a képviselőház republikánus elnöke Twitter-bejegyzésben szögezte le: "a fehér fajgyűlölet visszataszító". Donald Trump keddi sajtótájékoztatóján a szombati tüntetés kapcsán nem csak a szélsőjobboldal, de az ellentüntetők felelősségét is hangsúlyozta.
Lindsey Graham, dél-karolinai republikánus szenátor szintén közleményt tett közzé, amelyben - reagálva a Donald Trump keddi sajtóértekezletén elhangzottakra - hangsúlyozta, hogy Trump szavai megosztják és nem gyógyítják az amerikaiakat. A politikus közölte: sok más amerikai polgárral együtt elutasítja, hogy az elnök kedden "morális egyenlőségjelet tett a Charlottesville-i rendezvényen megjelent, a fehérek felsőbbrendűségét hirdető neonácik és Ku Klux Klan-tagok és a halálos áldozat, Heather Heyer személye között".
A politikusok nyilatkozataival egy időben tartották Charlottesville egyik színházi épületében a megemlékezést a szombati tüntetések halálos áldozata, a 32 éves Heather Heyer tiszteletére. A megemlékezésen beszédet mondtak Heather Heyer szülei. Édesanyja a többi között így fogalmazott: "Meggyilkolásával megpróbálták elhallgattatni a gyermekemet. De tudják mit? Csak nagyobbá tették őt". Mondatait hosszú taps fogadta. A megemlékezésen jelen volt Terry McAuliffe, Virginia állam demokrata párti kormányzója, valamint Mike Signer, Charlottesville szintén demokrata párti polgármestere is.
Donald Trump Twitter-üzenetben méltatta Heather Heyert. "Különleges fiatal nő volt. Sokáig emlékezünk rá, mindannyian" - fogalmazott.
Az Egyesült Államokban több településen lépéseket tettek a polgárháborús időszakra emlékeztető emlékművek és szobrok eltávolítása érdekében. Baltimore-ban szerda reggelre virradóra távolítottak el szobrokat. Maryland állam kormányzója, a republikánus Larry Hogan bejelentette: az állam fővárosában, Annapolisban a törvényhozás épülete elől eltávolítják annak a Roger Brook Taney főbírónak a szobrát, aki 1857-ben határozatot írt a rabszolgaság fenntartásáról és a fekete amerikaiaknak járó állampolgárság megtagadásáról.