Tüntettek a jeruzsálemi fémdetektorok ellen
A muszlimok szerint az ellenőrzés a status quo felrúgása.
Két nappal a pénteki, két izraeli rendőr életét kioltó óvárosi merénylet után az izraeli a hatóságok újra megnyitották a muzulmán imádkozók előtt a Mecsetek terét, de az esetleges fegyverek kiszűrésére a biztonsági erők detektoros kapukat telepítettek térre vezető városkapuknál. A muftik azonban megtagadták a kapuk használatát, és erre szólították fel híveiket is.
A bejáratok előtt vasárnap délben muszlim hívek százai várták a kapuk eltávolítását, olykor jelszavakat skandáltak, és imádkoztak. Rengeteg rendőr néz farkasszemet a tiltakozókkal, akik az eddigi állapotok, a status quo megszegésével vádolják az izraeli hatóságokat.
A rendőrség a Háárec című újság honlapja szerint vasárnap a kilenc bejáratból kettőt nyitott meg, ahol egyelőre csak jeruzsálemi muszlimok számára engedélyezik az áthaladást és csak a fémdetektoros vizsgálat után.
A jeruzsálemi óváros egy másik szent helyénél, a Siratófalnál már sok éve hasonló detektoros kapukon kell áthaladniuk a zsidó szent helyhez tartó turistáknak és imádkozóknak, de a legszentebb keresztény jeruzsálemi templomnál, a Szent Sír bazilikánál, valamint a muzulmánok harmadik legszentebb helyénél, a Mecsetek terén található al-Aksza mecsetnél mindeddig nem alkalmaztak efféle biztonsági ellenőrzést.
Pénteken három palesztin merénylő lelőtt két izraeli rendőrt Jeruzsálem óvárosában, az Oroszlános kapu közelében, majd az izraeli biztonságiak a Mecsetek terén üldözés közben lelőtték a támadókat. A merénylők a Mecsetek tere, izraeli nevén a Templomhegy felől érkeztek, majd az óváros Oroszlános kapujánál célba vették a rendőröket. A rendőrök lelövése után visszamenekültek a mecsetek felé, ahol a helyszínre siető rendőrök üldözőbe vették őket.
A biztonságiak a merénylet után lezárták a Mecsetek terét, ahol az épületeket átkutatva több tucat kést és verekedéshez használatos eszközt találtak a katonai rádió beszámolója szerint. A városháza alkalmazottainak segítségével takarítást is végrehajtottak a muszlim szent helyen, noha az al-Akszát felügyelő muzulmán vallási tanács, a Vaqf tiltakozott, és ezt is a status quo megszegésének nevezte.