Világ hvg.hu/MTI 2017. június. 08. 16:45

Nem robbant fel a Trump-bomba, csak kisebb petárdák

"Kifejezetten zavaró" volt, amit Donald Trump mondott neki, és bár az elnök nem szó szerint kérte az oroszokkal kapcsolatos nyomozás leállítására, a szavait erre utaló iránymutatásnak vette - mondta várva várt szenátusi meghallgatásán James Comey, az FBI kirúgott igazgatója. Arról is beszélt, úgy érezte, Trump elvár tőle valamit azért, hogy a posztján maradhasson, illetve hogy később őt és az FBI-t is megrágalmazta a kormány.

A szenátus hírszerzési bizottsága James Comey volt FBI-igazgatót az amerikai elnökválasztásba történt állítólagos orosz beavatkozással kapcsolatban hallgatta meg, de az esemény valódi tétje az volt, hogy kiderülhetett volna, Donald Trump akadályozta-e az igazságszolgáltatást.

Előzetesen sokan azt várták a meghallgatástól, hogy a májusban elbocsátott igazgató bizonyítékkal rukkol elő arra vonatkozóan, hogy Donald Trump nyomást gyakorolt rá és akadályozta az igazságszolgáltatást, amikor az orosz kapcsolatokról szóló vizsgálat ejtését kérte tőle. Ez ugyanis súlyos vád lenne és végső soron akár Trump elnöki poszttól való megfosztásához is vezethetne.

Comey sok titkos információt érintő kérdésre nem tudott válaszolni a 2,5 órás nyilvános meghallgatáson, de ügyben a nyílt ülés után egy zárt meghallgatást is tartanak, talán ott több olyan részlet is elhangzik, amely közelebb hozza a választ a Trumppal kapcsolatos kérdésekre.

Már az elején nekiszegezték a kérdést

Comey-tól már a meghallgatás első szakaszában megkérdezték, hogy Donald Trump részéről az igazságszolgáltatás akadályozásának tekinti-e, amit az elnök a volt nemzetbiztonsági főtanácsadója, Michael Flynn orosz kapcsolatai miatt indult FBI-vizsgálatról mondott neki.

Azt válaszolta, nem az ő feladata ezt eldönteni, de a Trump által neki mondottak "kijezetten zavaróak" voltak és kényelmetlenül érezte magát a beszélgetésük alatt. Arról is beszélt, úgy érezte, Trump elvár tőle valamit cserébe azért, hogy az FBI élén maradhasson.

AFP / Brendan Smialowski

Felidézte, hogy amikor Trumppal a Flynn-vizsgálatról beszélt, a szintén jelen lévő Jeff Sessions igazságügyi miniszter és Jared Kushner, az elnök sógora és tanácsadója is elhagyta a termet, mielőtt az elnök felhozta a vizsgálat témáját.

Az, hogy az elnök elbocsátotta őket a teremből, "nagyon jelentős tény" volt Comey számára.  

Trump szerinte a nyomozás ejtését kérte

A májusban menesztett FBI-igazgató szerdán egy írásos nyilatkozatot is küldött a bizottságnak, amelyből kiderült, az elnök azt vetette fel, hogy Michael Flynn ügyében folyó FBI-vizsgálatot "hagyni kellene", mert "Michael Flynn a washingtoni orosz nagykövettel folytatott eszmecseréivel nem csinált semmi rosszat, a baj az volt, hogy mindezt elhallgatta Mike Pence alelnök előtt".

"Flynn rendes fickó, remélem, békén hagyja őt" - idézte a nyilatkozatban James Comey az elnököt.

Az elnök, "az Oroszországgal kapcsolatos nyomozást úgy írta le, mint egy felhőt, amely gyöngíti az ország érdekében folytatott tárgyalásainak pozícióit" - tette hozzá akkor Comey.

SzerinteTrump "azt kérdezte, mit tudunk tenni, hogy eloszlassuk ezeket a felhőket". 

Comey: megrágalmazott a kormány

A csütörtöki meghallgatáson James Comey nem ismételte meg, nem is olvasta fel ezt a nyilatkozatát. Azt megerősítette, hogy személyesen Donald Trump ellen az FBI nem folytatott vizsgálatot.

Azt is elmondta, Trump többször is megdicsérte, azt mondta neki, jól végzi a munkáját, de később a kormány mégis megrágalmazta őt és az FBI-t is. Szerinte egyértelmű hazugság volt az az állítás, hogy az FBI-nál káosz uralkodik.

AFP / Brendan Smialowski

Arról is beszélt, semmi kétsége nincs arról, hogy az oroszok megpróbálták befolyásolni a tavalyi amerikai elnökválasztást. Hozzátette, a hackelési próbálkozásokról az FBI már 2015 végén tudomást szerzett.

Azt mondta, az orosz próbálkozásokról szóló első beszámolójuk után Trump már nem érdeklődött tőle az ügyről, később nem voltak kérdései sem arról, mit lehet tenni az ügyben.

Trump tagadja, Putyint nem érdekli

A meghallgatás alatt csütörtökön a Reuters azt jelentette, hogy Trump nem ismeri el, hogy a Flynn-vizsgálatát kérte volna az FBI-igazgatótól és azt sem, hogy azt mondta Comey-nak, lojaliást vár tőle.

Vlagyimir Putyin szóvivője pedig azt mondta a szokásos napi telefonos tájékoztatóján, hogy a Kremlben nem követik a Comey-meghallgatást, fontosabb dolgokra figyelnek, például a Sanghaji Együttműködési Szervezet Kazahsztánban zajló csúcstalálkozójára.

De mit mondott Trump szó szerint?

Comey közölte, az elnök szó szerint nem utasította arra, hogy ejtsék a Flynn-vizsgálatot, az elnök azt mondta, reméli, ejtik a nyomozást. A meghallgatáson hosszasan boncolgatták a reméli szót, amiről Comey azt mondta, ezt iránymutatásnak vette az elnök részéről. 

Comey azt is közölte, mindent feljegyzett, ami közte és Trump között elhangzott, bár korábban sem Bush, sem pedig Obama elnök esetében sem érezte ennek szükségességét. 

AFP / Mandel Ngan

Trump esetében úgy érezte, később szüksége lehet a jegyzetekre, ezeket később egy barátjának, a Columbia egyik professzorának adta át, hogy ő továbbítsa a médiának.

A jegyzetek egyébként már nincsenek nála, átadta őket Robert Mueller volt FBI-vezetőnek, a Trump stábja és az oroszok közötti kapcsolatokat vizsgáló különleges ügyésznek. De azt támogatná, hogy a nyilvánosság elé tárják a jegyzeteket.

Egy kérdésre, miszerint miért nem mondta meg Trumpnak személyesen, a beszélgetés közben, hogy szerinte nem lenne szabad ilyen témákról beszélniük, Comey azt mondta, talán gyenge volt ehhez abban a pillanatban, illetve arra gondolt, nagyon óvatosnak kell lennie, mit mond az elnöknek.

Comey: a nyomozás miatt bocsátottak el

Az oroszokkal kapcsolatos nyomozás miatt rúgták ki - mondta az FBI volt igazgatója. Szerinte azért, mert az, ahogy a nyomozást vezette, valamilyen módon terhet jelentett Trumpnak, nyomás alá helyezhette és irritálhatta az elnököt.

Ha kiderül, hogy amerikaiak is segítették az oroszokat, az nagyon fontos dolog - mondta a nyomozás jelentőségéről.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.