2017. május. 09. 15:08 MTI Utolsó frissítés: 2017. május. 09. 16:21 Világ

Keményen megbüntették a cseh fiatalt, aki az Iszlám Államhoz akart menni

A bíróság nem fogadta el azt az állítást, hogy a fiatal férfi beteg. Azt sem hitték el neki, hogy azért akart Szíriába menni, mert ő maga szeretett volna elesni a harcokban.

Hat év börtönbüntetésre ítéltek kedden Prágában egy cseh fiatalembert, aki az év elején Szíriába indult, hogy csatlakozzon az Iszlám Államhoz.

Jan Silovsky ügyében a prágai fellebbviteli bíróság hozott súlyosbított ítéletet, miután az államügyész megfellebbezte a pilseni regionális bíróság korábbi ítéletét, amely három év három hónapról szólt. Az ítélet jogerős.

A cseh fiatalembert februárban az isztambuli repülőtéren tartóztatta le a török rendőrség, ahonnan a szír határ közelében lévő Gaziantep városba, majd Szíriába akart utazni. Miután a fiatalember beismerte utazásának célját, vagyis azt, hogy csatlakozni akart a terrorista szervezethez, a török rendőrség átadta őt a cseh hatóságoknak.

Silovsky eredetileg a cseh hatóságoknak is beismerte, hogy az Iszlám Állam hadseregéhez akart csatlakozni, de később vallomását módosította. Azt mondta, nem ő akart gyilkolni, hanem azt akarta, hogy ő essen el a harcokban.

Bár a védőügyvéd azt állította, hogy ügyfele beteg, a bíróság ezt nem ismerte el, Silovsky cselekedetét társadalmilag rendkívül veszélyesnek minősítette, és a vádlottat jogerősen hat év szabadságvesztésre ítélte.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.