Világ Dercsényi Dávid 2017. április. 25. 16:30

A macedónok is sorosoznak, de ők Washingtonban is sikeresen házalnak ezzel

Bő két éve zajlik Macedóniában egy olyan belpolitikai válság, amelynek frontvonalában a jobboldaliak Soros Györgyöt láttatják. Ami viszont különbség Magyarországhoz képest, hogy a macedónoknak sikerült Washingtonban is támogatót találniuk az amerikai milliárdos vélt beavatkozása ellen.

A magyar politikai életbe lassan, de biztosan megérkezik Macedónia. Sőt, a két ország a mézesheteit éli. A parlamentben Tilki Attila fideszes képviselő múlt kedden hosszasan beszélt a macedón helyzetről. A politikai válságba süppedő délszláv ország a fideszes olvasatban hozzánk hasonlóan Soros György igája alatt nyög, jármába kellett hajtsa fejét. Tilki szavait a Magyar Idők is idézi: "egy amerikai korrupcióellenes szervezet dokumentumai szerint Soros György Nyílt Társadalom Alapítványa által pénzelt civil szervezetek több mint 5 millió dollárt költöttek a macedón konzervatív kormány destabilizálására az elmúlt években". A macedón köztársasági elnök országa a legjobb barátjának nevezi Magyarországot, és sorosozik, NGO-zik becsülettel. A köztévé a macedón anti-Soros hangulatról értekezik.

Macedóniában zászlót bontott az "Állítsuk meg Sorost" című mozgalom. És miért áll az érvelések szerint a szkopjei kormány a milliárdos érdekeinek útjában? Hát mert a határlezárással rontja a migránsbizniszt. A Magyar Időknek nyilatkozó Szabó László külügyi államtitkár még tovább ment: "Macedóniában általános vélekedés, hogy részben Soros-szervezetek állnak az ország destabilizációját eredményező belpolitikai helyzet mögött, és a válságot előidéző utcai tüntetések felszólalóit ismerve ez megalapozottnak is nevezhető". Általános vélekedés, mondja a Magyar Idők.

Soros-ellenes tüntetés Macedónia fővárosában, Szkopjéban 2017 márciusában
AFP / Robert Atanasovski

A fenti megnyilatkozásokat nem Magyarországon találták ki, azok először a Trump-királycsináló szélsőséges Breitbart hasábjain voltak olvashatóak. A lap és több más amerikai politikai orgánum is elkezdett foglalkozni a Soros-ellenes megmozdulásokkal. Az Állítsuk meg Sorost! mozgalom alelnöke, a macedón Cvetin Cilimanov jó kapcsolatban van amerikai körökkel, kint volt Trump beiktatásán, amúgy rendszeresen nyilatkozik az orosz médiának: az RT-nek és a Sputnik Newsnak is. Cilimanov 1999-ig a legutóbbi macedón kormányzópárt VMRO-DPMNE (Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja koalíció) tagja volt, majd újságíró lett, írja Politico.

Macedóniában 2014 óta állandósult a válság, tavaly januárban kénytelen volt lemondani az akkor már 10 éve regnáló miniszterelnök, Nikola Gruevski. A lépést egy megegyezés előzte meg a pártok között, amelyet amerikai és uniós nyomásra hozott össze a macedón politikai elit. Már 2014-ben a voksolás után kiderült, hogy az akkori kormányoldal csalt a választásokon, és törvényellenesen hallgatta le több mint 20 ezer ember telefonját. Április 24-én kellett volna megtartsák az előrehozott választásokat, de folyamatosan húzódott a dolog, mivel egyes pártok bojkottálták a választást, másnak nem fogadták el a választási listáját, végül a VMRO-DPMNE listája maradt volna egyedül. A választásokra végül decemberben került sor, Gruevski pártja nyert, de nem sikerült kormányt alakítania.

Nikola Gruevski
AFP / Besar Ademi / Anadolu Agency

Az országra rálátó szakértők szerint a Soros-szálat a VMRO-DPMNE dobta be tavaly, így bélyegezte meg az ellenzékieket. (Nálunk is 2016 májusában jelent meg Orbán a háttérhatalommal, akkor még Soros név szerinti említése nélkül).

A Soros által támogatott civilek elleni kampányt egyébként Oroszországban találták ki, Putyin utasítására már korábban elfogadtak egy aktivistákat megbélyegző törvényt. Az elmúlt években a Kreml érezhetően kibővítette a szkopjei nagykövetségét és macedóniai médiajelenlétét is. Ha emlékszünk az orosz kormányálláspontot sugárzó Rosszija 1 tévé sorosozós riportjára, arra, amelyben két fideszes politikus, Gulyás Gergely és Kovács Zoltán is megszólalt a magyar fél részéről, nos abban a videóban a nagyobbik rész Macedóniáról szólt.

A Reporters Sans Frontiers (RFS) nemzetközi média-érdekképviseleti szervezet jelentése szerint a macedón média helyzete rosszabb lett 2016-ban mind a médiaszabályozást, a joggyakorlást, mind a szakmai, gazdasági, társadalmi szempontokat tekintve. A hatalom állami dotációval jutalmazza a lojális, és nyomásgyakorlással a kritikus médiumokat – ez nem idegen a mi füleinknek sem. Bár formálisan 2015 májusa óta állami hirdetési moratórium van, a közintézmények sokat költenek a sajtóban (2016-ban 450 millió forintot költöttek el médiahirdetésekre). Ahol pedig a pénzügyi nyomás sem segít, ott az erőszak jelenti a "megoldást": az elmúlt 4 évben 40 újságírót támadtak meg, a felüket 2016-ban. Nem bizonyított vádak alapján elítéltek újságírókat, miközben az újságírók elleni erőszak megtorlatlan marad. A kormány nem tett lépéseket a közmédia és a médiahatóság függetlenségének biztosítása felé. A gyűlöletbeszédet a törvények nagyon enyhén büntetik. Az újságírók egzisztenciális körülményei pedig egyre romlanak.

Gruevski nyugatosnak tartja magát, de szívesen fogadja az orosz támogatást is. "Nem vagyunk russzofilek, de bárhonnan jön is a támogatás, elfogadjuk" – így foglalja össze Gruevski logikáját Daniel Serwer, a Johns Hopkins School of Advanced International Studies régiós szakértője a Politicónak a fent említett cikkben.

A macedón sorosozásnak most már van egy amerikai lába is: a republikánus politikusok egy csoportja a utah-i Mike Lee szenátorral és Chris Smith New Jersey-i képviselővel az élükön március 14-én aláírt egy levelet, amelyben Sorost és alapítványát azzal vádolják, hogy saját agendáját nyomja és a baloldalt erősíti különböző országokban. A levelet megkapta Tillerson amerikai külügyminiszter is.

A Politico arról ír, hogy Oroszország úgy próbálja kihasználni a krízist, hogy növelje a Soros-ellenes amerikai érzéseket és érdekkörébe szívhassa a jobboldali helyi pártot, azaz Gruevski pártját. Nem csoda, hogy Lee-ék levelét diadalmasan lobogtatta az angol nyelvű orosz média – lám-lám, az amerikaiak beleszólnak más országok belpolitikájába. A republikánusok mindig szívesen ostorozták Sorost, mint a demokraták nagy barátját.

AFP / Robert Atanasovski

Lee támadta a USAID amerikai kormányzati szervezetet is, hogy Soros OSF-ét pénzelte, a vádjait egy 38 oldalas pamfletben foglalta össze. Ennek olyan kitételei is vannak, amelyeket a kormány CEU- és civilellenes kirohanásaiban szoktunk hallani: Soros át akarja venni a hatalmat a média és az ország felett, hogy a saját radikális eszméjét és üzletét erőltesse az adott államra. A USAID hivatalosan három projektben adott pénzt az OSF-nek az elmúlt 15 évben Macedóniában, leginkább a roma népesség oktatását elősegítendő. A USAID egyik vezetője azt nyilatkozta, a Lee-féle dokumentum tele van csúsztatásokkal.

Az Állítsuk meg Sorost mozgalom tagadja, hogy orosz támogatást kapnának, de Cilimanov nem tagadja, tudja, hogy az oroszok hasznot húznak a tevékenységéből. Mindenesetre az Állítsuk meg Sorost mozgalom tevékenységét az orosz média élénken követi és beszámol arról.

Regionális szinten tehát több országban is felüti fejét a sorosozás, vélhetően nem függetlenül az orosz titkosszolgálati manipulációktól. A Kremlnek csípi a szemét, hogy a régió több forradalmában vezető szerepet játszottak a karrierjük során egy ideig Soros-támogatást élvező nyugatos értelmiségiek. Macedónia megtalálta az utat a Republikánus Párthoz, Magyarország egyelőre nem – tán ezért is kellett buknia Szemerkényi Réka washingtoni nagykövetnek.

Hirdetés