Akár mérföldkőnek is tekinthető nyilatkozatot tett Észak-Koreával kapcsolatban a Dél-Koreába látogató amerikai külügyminiszter.
A lehetőségek között van egy Észak-Koreával szembeni katonai akció, ha a diktatúra atomprogramjával kapcsolatos fenyegetés olyan szintre emelkedik, ami szerintünk indokolja ezt – fogalmazott dél-koreai látogatásán az amerikai külügyminiszter. Rex Tillerson szerint véget ért a türelem korszaka, az Egyesült Államok vizsgálja, milyen új diplomáciai, biztonsági és gazdasági intézkedéseket lehetne tenni Észak-Korea ügyében.
Rex Tillerson minderről azután nyilatkozott, hogy ellátogatott a két Korea közötti demilitarizált zónába. Előzőleg Japánban volt, ahol azt mondta: nem vezettek eredményre az elmúlt húsz évben azok az erőfeszítések, amelyekkel próbálták meggyőzni Észak-Koreát atomprogramja feladásáról – emlékeztet a BBC.
A tiltakozások ellenére a hónap elején újabb rakétakísérletet hajtott végre Észak-Korea, és ráadásul több rakétát lőttek ki, amelyek a Japán-tengerbe csapódtak be. Abe Sindzó japán miniszterelnök azt nyilatkozta, hogy ezek a rakétaindítások súlyosan fenyegették a nemzetbiztonságukat.
Közben a helyiek részvételével kimenekítési gyakorlatot tartottak pénteken Japán Honsú szigetének északnyugati részén úgy, hogy egy észak-koreai rakétatámadást feltételeztek. Ez volt az első alkalom, hogy ott élőket is bevontak egy ilyen manőverbe.
A forgatókönyv az volt, hogy egy ballisztikus rakéta csapódik be japán felségvizein Akita prefektúrában, Oga város közelében. A központi kormány erre a célra kiépített tájékoztatási rendszeren keresztül szükséghelyzetről szóló információkat közöl a helyi kormánnyal, majd a város a rádióban és a tévében, illetve okostelefonokon, valamint hangszórókon értesíti az embereket a kialakult helyzetről.
A gyakorlaton a város tengerre néző negyedében helyi tisztségviselők 110 lakót és más résztvevőket arra szólítottak fel, hogy siessenek a kijelölt evakuációs központokba, egy sportcsarnokba és egy általános iskolába.