Könnyen elvarázsolhatják az emberi jogi badarságok azt, aki egy belső-manhattani irodából szerkesztőségi cikkeket írogat – vágott vissza a kormányszóvivő az amerikai lapnak.
Blogposztban válaszolt a kormányszóvivő a New York Timesban (NYT) megjelent szerkesztőségi állásfoglalásra. A lap a "Magyarország kijátssza az EU-t" címmel megjelent írásában beszámoltak a magyar kormány újabb menekültellenes intézkedéseiről, valamint emlékeztettek arra, hogy Magyarország különösen kegyetlenül bánik a menekültekkel az európai menekültválság kitörése óta.
A NYT munkatársai azt a kérdést is feltették: mikor szedi már össze a bátorságát az Európai Unió ahhoz, hogy fellépjen a magyar kormány lépései ellen? Kovács Zoltán ennek megválaszolásával nyitotta
Kedves szerkesztők a New York Timesnál: nem értik, ugye?"
című posztját a Miniszterelnöki Kabinetiroda oldalán.
"Úgy értik, mikor szedi már össze a bátorságát, hogy fellépjen a magyar kormány ellen, amely a schengeni övezet külső határait védi? Ez az igazi kérdés" – írta a kormányszóvivő, aki szerint a fellépés elmarad, hiszen a külső határok védelme az EU érdeke is.
"Ugyanezeket harsogják a liberális kritikusok is, de amikor a józan ész győzedelmeskedik, az európaiak megértik, hogy a határ védelmének prioritást kell élveznie. És csak úgy mellékesen: ez a kötelességünk is a Schengeni Egyezmény alapján" – oktatta Kovács már az első mondataival a szerkesztőket.
Majd azzal folytatta a magyarázatát, hogy amint valaki a schengeni övezeten belülre kerül, az unió területének nagy részét útlevélellenőrzés nélkül bejárhatja. Ezt az európai polgárok számára biztosított szabadságjogot igyekeznek kihasználni azok a migránsok, akik illegálisan próbálnak átjutni a határon, ezért nem állnak meg az első biztonságos országban, ahová eljutnak. "Nem állnak meg Törökországban, Bulgáriában, Görögországban vagy Szerbiában, hogy menedékjogért folyamodjanak, mert még nincsenek >>benn<< Európában."
Kovács szerint a Times szerkesztői a New York-i elefántcsonttornyukból azt bizonygatják, hogy a magyar miniszterelnök kijátssza az EU-t, sajnos azonban a migránsok jó része tesz így az európai szabályokkal. "Néha menedékjogot kérnek, és azt az utasítást kapják, hogy maradjanak a kijelölt táborban, amíg az ügyüket elbírálják. Sokuk azonban nem vesződik a várakozással: nem törődve a szabályokkal, kihasználva a schengeni övezet nyitott határait, eltűnnek valahol az Európai Unióban. ez illegális, és ezért módosítottuk úgy a törvényt, hogy kimondja: a migránsok nem mozoghatnak ugyanolyan szabadon, mint az állampolgárok."
A kormányszóvivő úgy véli, hogy Ausztria és Németország sem akarja, hogy megismétlődjön az, ami 2015 őszén, amikor több százezer, papírok nélkül érkező illegális migráns zúdult be hozzájuk.
S ezen a ponton előhúzta a terrorizmus-kártyát. "Tudjuk, hogy a 2015. novemberi és a 2016. decemberi terrortámadások szervezői és elkövetői kihasználták az őrizetlen európai határok és a laza menedékkérelmi eljárások nyújtotta lehetőségeket. Az ISIS is nyíltak kijelentette, hogy így tettek. Nem említve más bűncselekményeket, amelyek illegális migránsok követtek el" – írta.
Kovács szerint abban a pillanatban, ahogy előkerül a terrorizmus vagy a közbiztonság kérdése, rögtön előkerül az az érv is, hogy nem szabad az egész csoportot megbélyegezni néhány egyén bűnei miatt. De amíg a valóság az, hogy a terrorszervezetek kihasználják a hiányosságokat,
Magyarország nem fog elnézést kérni azért, hogy a biztonságot teszi prioritássá".
"Könnyen elvarázsolhatják az emberi jogi badarságok azt, aki egy belső-manhattani irodából szerkesztőségi cikkeket írogat. Mi azonban egy, a polgáraink – és az uniós polgárok – biztonságáért felelős kormányt vezetünk a krízis frontvonalában, így másképp látjuk ezt a küzdelmet" – fűzte hozzá Kovács.