Milyen alternatíva Németország számára az AfD? A kérdést a párt a lehető legrosszabb időpontban próbálja tisztázni: a német választási kampány kellős közepén.
"Eltűnt 1945-ben: Adolf, kérlek jelentkezz, Németországnak, a német népnek szüksége van rád" – ez állt egy Hitler-képre írva, amelyet Elena Roon osztott meg nyáron a Facebookon. A kommentet most kapta fel a sajtó, mivel a politikus szerepel az Alternatíva Németországnak (AfD) párt választási listáján. A nürbergi képviselőjelölt esetét a radikálisaival végtelen küzdelmet folytató párt "komolyan veszi" – idézi az AfD bajorországi vezetőjét a Frankfurter Allgemeine Zeitung.
"Amennyiben beigazolódik a pártra káros viselkedés, annak következményei lesznek" – tudatta az AfD illetékes politikusa. Ennél a megnyilatkozásnál csak Roon magyarázata a cifrább. A Merkur napilapnak azt mondta, hogy nem is kívánja vissza Hitlert. "A kép alapján azt sugallni, hogy üdvözölném az azon olvasható feliratot, épp ellenkezőjére fordítaná a valóságot" – mondta a politikus, aki saját bevallása szerint elhatárolódik a szélsőjobboldaltól és az antiszemitizmustól.
A magyar kormánypárti sajtóban gyakran biztató szavakkal bemutatott AfD számára nem jöhetne rosszabbkor Roon esete. Épp a hét elején derült ki, hogy a párt vezetése megpróbálná kizárni Björn Höckét. A tartományi pártelnök januárban 180 fokos fordulatot követelt az emlékezési kultúrában, ami csak a náci vezérek éltetését jelentheti, hiszen másként értelme az idézetnek nincsen.
Ha a náciszimpátiát mutató tagok által okozott botrányok nem okoznának elég problémát, a pártot könyörtelen hatalmi harc feszíti a parlamenti választások évében.