A vasárnapi svájci népszavazáson résztvevők többsége támogatta azt, hogy megkönnyítsék a harmadik generációs bevándorlóknak a svájci állampolgárság megszerzését.
Az a tény, hogy valaki az alpesi országban született ugyanis nem feltétlenül elég ehhez, a gyakorlat szerint egy külföldinek legalább 12 évig Svájcban kell élnie, mielőtt eséllyel adhatja be állampolgársági kérelmét. A voksolók közel kétharmada által támogatott módosítás szerint azok a Svájcban született külföldiek, akiknek nagyszülei és szülei is az országban élnek, vizsgák nélkül, gyorsabban megkaphatják az állampolgárságot. A módosítást támogatók szerint az egyszerűsítésre azért van szükség, mert nevetséges lenne azt feltételezni, hogy akik Svájcban születtek és ott élték le egész eddigi életüket, nem integrálódtak a társdalomba.
A népszavazás ugyan közvetlenül csak 25 ezer embert érintett, elemzők szerint a referendum hatással lehet a Svájcban élő valamennyi bevándorló jövőjére is. Az alpesi ország népességének negyedét teszik ki a bevándorlók. Az utóbbi harminc évben már többször próbálták meg népszavazással enyhíteni a harmadik generációs bevándorlókat sújtó korlátozásokat, ám a svájciak korábban mindig leszavazták a kezdeményezést.