A magyar partnerek megerősítették elkötelezettségüket a magyar-orosz együttműködés folytatása mellett a paksi atomerőműnek a Roszatom részvételével történő bővítése ügyében - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel folytatott hétfői moszkvai tárgyalását lezáró közös sajtóértekezleten.
Lavrov elmondta, hogy a megbeszélések homlokterében Vlagyimir Putyin orosz elnök februári budapesti látogatása, valamint azok a további erőfeszítések álltak, amelyek célja a dinamizálódó kereskedelmi kapcsolatok helyreállítása.
Szijjártó: sürgősen szükség van az európai-orosz kiegyezésre
Magyarország úgy látja, hogy európai szempontból sürgősen szükség van a kiegyezésre az EU és Oroszország között - jelentette ki a magyar miniszter a közös sajtótájékoztatón. "Ha az EU és Oroszország nem tud kiegyezni egy pragmatikus, szoros együttműködés feltételeiben, akkor az unió súlyosan le fog maradni a nemzetközi gazdasági és politikai versenyben".
Hozzátette, hosszú idő után most először áll úgy a helyzet, hogy a nemzetközi folyamatok is támogatják a magyar-orosz együttműködést.
Az orosz diplomácia vezetője a találkozón részvétét fejezte ki a veronai magyar buszbaleset miatt.
Az orosz TASSZ hírügynökség egyébként részletes cikket közölt a találkozó előtt a várható témákról. Konkrétumot csak elvétve találni benne, az viszont fontos eleme a beszámolónak, hogy „Moszkva és Budapest viszonyában ma nincsenek komoly problémák”.
Az orosz külügyminisztérium értékelése szerint „ az országaink közötti kétoldalú kapcsolatok pozitív módon fejlődnek, jellemzőjük a magas fokú kölcsönös bizalom, a stabilitás és a pragmatizmus. A két ország vezetése deklarálta, hogy érdekelt a politikai párbeszéd fejlesztésében, a gazdasági-kereskedelmi együttműködés bővítésében, a befektetési, innovációs tevékenység, a kulturális-humanitárius és tudományos-technikai kapcsolatok erősítésében.”
Van azért némi konkrétum is
A szankciók és a kedvezőtlenül alakuló pénzügyi-gazdasági konjunktúra következményeként a két ország közötti kereskedelmi forgalom 2016 első kilenc hónapjában 10,2 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbi szinthez képest, értéke 3,1 milliárd dollár volt. A téma a hatékony fórumnak bizonyult, a gazdasági együttműködésért felelős orosz-magyar kormányközi bizottság soron következő tanácskozásán is napirenden lesz.
Paks II két mondatban
„ A kétoldalú kereskedelemben tapasztalható visszaesés megállításának záloga a magas technológiai igényű közös nagyprojektek megvalósítása”- így látja az orosz külügyminisztérium. A két miniszter tehát áttekinti a paksi atomerőmű bővítésével kapcsolatos stratégiai projekt megvalósításának állását.
A regionális kapcsolatok is szépen fejlődnek, járt a magyar fővárosban Szentpétervár kormányzója és a budapesti főpolgármester, Tarlós István is tárgyalt Moszkvában. Újabb és újabb magyar kereskedelmi központok nyílnak az oroszországi régiókban. A tudósítás nem feledkezik meg a kulturális, művelődési, tudományos és a sporttal összefüggő kapcsolatok erősödéséről sem, ami „hozzájárul a népeink közötti bizalom és kölcsönös megértés megszilárdításához és kedvezően hat a jó szándékú politikai légkör kialakítására”.