Lehet azon vitatkozni, hogy megérdemelte-e az irodalmi Nobel-díjat Bob Dylan, de arról nincs vita, hogy jóbarátja, Patti Smith előadása a Nobel-díjátadón megmutatta, milyen ereje van Dylan-dalainak.
Azt már korábban tudni lehetett, Bob Dylan nem jelenik meg személyesen Stockholmban az irodalmi Nobel-díj átadó ceremóniáján, de Patti Smith elfogadta a felkérést, hogy ő adjon elő a gálán. Smith a Facebookján mesélte el döntése hátterét és hogy miért épp a A Hard Rain's A-Gonna Fallt adja elő Dylan-életművéből.
Először ugyanis még a díjazott bejelentése előtt kérték fel a művésznőt a gálára, és egy saját dalt játszott volna el, de amikor megtudta a hírt, hogy Bob Dylan lesz az idei Nobel-díjas, egyértelművé vált számára, hogy csakis tőle adhat elő.
"A Hard Rain's A-Gonna Fallt választottam, mert ez az egyik legszebb száma. Egyesíti a Rimbaud-ra jellemző költői nyelvet az emberi szenvedés és az azon való folytonos felülkerekedés mély megértésével."
Az előadás méltó volt Dylan-örökségéhez, sőt, Patti Smith egy ízben még meg is állt a dal közben, mivel bevallotta, borzasztóan izgul.
Bob Dylan levélben köszönte meg a díjat, amit az Egyesült Államok svédországi nagykövete olvasott fel.
"Sajnálom, hogy nem lehetek jelen személyesen, de lélekben ott vagyok" - üzente Dylan, hozzátéve, megtisztelőnek tartja, hogy ilyen rangos díjban részesül, és bekerül az irodalom óriásai közé.
A dalszerző-énekest nagy meglepetésként érte az elismerés - derült ki az Azita Raji által ismertetett beszédből, amely szerint Dylan egyáltalán nem számított a díjra, és korábban nagyjából ugyanakkora esélyét látta annak, hogy a Holdra léphet, mint annak, hogy megkapja a Nobel-díjat.
Kitért a kitüntetését övező vitára is, hogy megkaphatja-e dalszerző a díjat. Amikor Shakespeare a Hamletet írta, talán azon járt az esze, mely színészeket válogassa be a darabba és hol találhat egy koponyát - vélekedett. "Biztos vagyok abban, hogy a legmesszebb ez a gondolat állt tőle: akkor vajon ez irodalom?" - részletezte, és hozzáfűzte még, hogy köszönet illeti a díjat odaítélő Svéd Akadémiát, amiért fontolóra vette e kérdést, és "ilyen csodás választ adott rá".