Világ MTI 2016. november. 08. 18:44

Clinton besöpört még egy apró győzelmet

Guam szigetén is Hillary Clinton nyerte az amerikai elnökválasztást, bár Guam nem ad elektort.

Guam a Mariana-szigetvilág egyik szigete a Csendes-óceán nyugati részén, és nem szövetségi állama, hanem külső területe az Egyesült Államoknak. Nevezik külbirtoknak is. A guamiak amerikai állampolgárok, de szavazatuk az elnökválasztáson nem számít, mert nincs képviseletük az elektori kollégiumban. Ugyanakkor a szövetségi törvényhozásba küldenek képviselőt.  

Ennek ellenére a körülbelül 540 négyzetkilométer nagyságú szigeten ugyanúgy megtartották az előválasztásokat, voksoltak republikánus és demokrata elnökjelöltre (Hillary Clintont és Donald Trumpot választották), és szavaztak az elnökválasztás napján is.

Az országos eredménybe nincs ugyan beleszólásuk, a guamiak döntésére mégis odafigyelnek az Egyesült Államokban. Az elmúlt évtizedekben mindig az nyerte meg ugyanis az elnökválasztást, aki Guamon győzött.        

A fővárosban, Hagatnában lévő választási bizottság adatai szerint a szigeten 52 ezer a regisztrált választók lélekszáma, és közülük valamivel több mint 32 ezren jelentek meg az urnáknál. Elsöprő többségük, 71,63 százalékuk Hillary Clintonra szavazott. A republikánus jelölt, Donald Trump csak 24 százalékot kapott. Valamivel több mint négy százalék pedig egy harmadik jelölt, a szocialistának mondott  Emidio Soltysik mellett tette le a voksát.

Clintoné az első apró választási győzelem

Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje első választási győzelmét aratta kedden Dixville Notchban. Igaz, a településen összesen nyolcan szavaztak, így hamar eredmény született.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.