Világ MTI 2016. október. 27. 08:43

Megint majdnem száz menekült veszhetett oda a tengeren

A líbiai partoktól körülbelül negyven kilométerre elsüllyedt a csónak, amellyel át akartak kelni a tengeren.

Feltehetően több mint 90 ember eltűnt a Földközi-tengeren, a líbiai partoktól körülbelül negyven kilométerre, mert elsüllyedt a csónak, amellyel át akartak kelni a tengeren.

A líbiai parti őrség számolt be arról szerda este, hogy 29 embert mentettek ki a vízből, akik azt mondták, hogy 126-an voltak a gumicsónakban, amikor a jármű oldala felhasadt, és elkezdett ömleni a víz a csónakba.

Líbia a földközi-tengeri migráció legfőbb kiinduló országa Európa felé. Az embercsempészek azt használják ki, hogy az országban gyakorlatilag nincs hatékonyan működő államhatalom, Moammer Kadhafi meggyilkolása után az ország káoszba süllyedt. Az embercsempészek sokszor olyan hajókkal indítják útnak az összezsúfolódott embereket, amelyeken pár óránál tovább nem lehet életben maradni. Sokszor pusztán az a cél, hogy eljussanak a nemzetközi vizekig, ahol egy uniós járőrhajó kimenti őket.

A líbiai parti őrség szóvivője egyértelműen úgy foglalt állást, hogy azért szakadt ki a csónak oldala, mert túl sokan voltak a fedélzetén. "97 illegális migráns eltűnt vagy megfulladt" – tette hozzá Ajúb Kasszem.

Az ENSZ adatai szerint az év eleje óta több mint 3800 ember fulladt bele a Földközi-tengerbe Európa felé igyekezve, és felhívták a figyelmet, hogy még soha ennyi idő alatt ilyen sok halálos áldozatot nem követelt a földközi-tengeri migráció.

(Képünk illusztráció)

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.