Világ hvg.hu 2016. október. 26. 14:18

Nem először kapják hírhamisításon a magyar forradalmat eltorzító orosz tévést

Volt már freudi elszólása a Krímről, a műsorában leadott, a francia euroszkeptikusokról szóló riportban eltorzították a nyilatkozók véleményét, de volt már nála hamisított ukrajnai SS-igazolvány miatt kirobbant botrány, és ismert ellenzékit kémkedéssel vádoló riport is.

Dmitrij Kiszeljov, az orosz állami televízió (VGTRK) műsorvezetője és egyben igazgató-helyettese a Вести недели (A hét hírei) című műsorban arról beszélt, hogy az 1956-os budapesti felkelés lehetett az első az úgynevezett „színes forradalmak” sorában, amelyek kirobbantásáért a nyugati titkosszolgálatokat terheli a felelősség. Az újságíró a Budapesten készült helyszíni riport felvezetésében beszélt erről, megjegyezve azt is, hogy a hruscsovi enyhülés eredményeként tört felszínre a tiltakozás és a változás iránti igény a magyar társadalomban. Ehhez társult a nyugati szolgálatok mesterkedése. A videót ezen a linken tudja megnézni eredeti, orosz nyelven. 

A párhuzam világos politikai üzenet. Színes forradalmaknak oroszul azokat a megmozdulásokat nevezik, amelyek a szovjet blokk felbomlása után söpörtek végig a térség országaiban. Közös jellemzőjük, hogy a helyi, Moszkva-barát hatalom megdöntésére irányultak. Változó sikerrel. A legismertebb közülük Ukrajna „narancsos” forradalma. A Kreml és a putyinista sajtó olvasatában a folyamatokat, a szembefordulást Oroszországgal a nyugati titkosszolgálatok gerjesztették, támogatták. Kiszeljov szerint az első példa erre az 1956-os Magyarország lehetett, ahol a később megismert forgatókönyv alapján zajlottak az események: a nyugati titkosszolgálatok véres káosszá alakították a békésen induló tiltakozó akciókat. 

Dmitrij Kiszeljov
AFP / Sputnik / Sergey Guneev

A riporter, Alekszandr Balickij a Budapesten forgatott 10 perces filmben egyebek mellett arról is beszél, hogy 1956-ban a magyar börtönökből nácik ezreit engedték ki, akik a felkelőkkel együtt vadásznak a kommunista hatalom, az államvédelem képviselőire. (A riporter itt megemlíti, hogy a magyarok a fasiszta Németország oldalán harcoltak a II. világháborúban, korábban pedig arra utal, hogy a pogromok elindulását követően a kommunista párt engedményeket tett). A riporter úgy mutatja be a harcok egyik szovjet veteránját, mint akinek feladata a szocialista rend és törvényesség helyreállítása volt a magyar fővárosban. A riportban több magyar szemtanú is megszólal, köztük az MSZP politikusa, Havas Szófia, akiről a riporter a rövid beszélgetés felvezetésében megjegyzi, hogy apját, Horn Gézát (Horn Gyula volt kormányfő testvérét) 1956-ban megölték. Havas Szófia oroszul nyilatkozik, azt mondja, 

Ezek a nácik fegyverrel a kézben jártak házról házra, kommunisták és zsidók után kutatva. Ezek nem radikálisok, hanem igazi fasiszták voltak.

Balickij azt mondja, Havas meggyőződése szerint a nyugati titkosszolgálatok nélkül nem lett volna forradalom, benne volt a kezük, hogy Ausztriából a világháború után Nyugatra menekült náci fegyveres különítményeket dobtak át Magyarországra. „Ezeket a volt nácikat valahogy az amerikaiak fegyverezték föl, hogy kirobbantsák az ellenforradalmat” – mondta Havas. Az ügynek egyébként lesz folytatása, a hvg.hu értesülései szerint a szocialista párt következő elnökségi ülésen felfüggesztik Havas Szófia tagságát, és fegyelmi eljárást kezdeményeznek vele szemben az interjú miatt. (A műsor miatt a magyar külügy bekérette az orosz nagykövetet, de utólag az oroszok erről azt mondták, csak egy beszélgetés volt.)

Havas Szófia
MTI / Máthé Zoltán

A riporter Havas Szófia mondandóját azzal toldotta meg, hogy a nyilvánosságra hozott CIA-dokumentumok is arról tanúskodnak, hogy Washington a Raszkol- (Szakadás) programmal igyekezett bomlasztani a szovjet rezsimet. Vagyis a színes forradalmak receptjét már akkor alkalmazták.

Kiszeljov és Freud

A műsorvezető élete nem könnyű, az élő adásban mindig ott van a hibázás lehetősége. Az orosz internetezők mégis jót derültek rajta. Nyáron az orosz katonai pilóták versenyt rendeztek a Krímben, Aviadarts 2016 elnevezéssel. Kiszeljov a riport után azt mondta, „most akkor térjünk vissza Oroszországba”. Az elszólás azért igazán kínos, mert Putyin hatalmának megszilárdításában, népszerűségének fenntartásában rendkívül fontos szerepet játszott a Krím „visszaszerzése” Ukrajnától. A Nyugat szankciókkal büntette és bünteti Moszkvát a területfoglalás, valamint a kelet-ukrajnai válságban tanúsított magatartása miatt, így a „freudi elszólás”, pont a Kreml egyik szócsövének számító televízió befolyásos munkatársától elég ciki. 

Kiszeljov és Putyin
AFP / Sputnik / Alexey Kudenko

Kiszeljov és a franciák

Kiszeljovnak az embargóval is meggyűlt a baja. Műsora egyik riportjában francia euroszkeptikusok nyilatkoztak arról, hogy miért hiba szankciókkal sújtani Oroszországot. Csakhogy francia újságírók felfedezték, a riportalanyok mondandóját alaposan kiforgatták. A Canal Plus francia csatorna megkereste a nyilatkozókat, akik elpanaszolták, hogy számos ponton elferdítette az orosz tv a mondandójukat. Az esetről az ellenzéki sajtó, például a news.ru hírportál is beszámolt. Kiszeljov felületességgel, televíziók szakmai vitájával indokolta a történteket. 

Kiszeljov és a hamis SS-igazolvány 

Azt viszont már nehezebb volt megmagyarázni, miként került adásba egy ukrán tiszt nevére a II. világháború idején kiállított német nyelvű SS-igazolvány, amely azt volt hivatott bizonyítani, hogy az ukránok Hitler szövetségeseként és hű szolgájaként harcoltak a Galícia különítményben. Csakhogy az a dokumentum történetesen hamisítványnak bizonyult. Kiszeljov szerint a történelmi tényeken ez mit sem változtat, és végre megindulhatott a polémia az ukránok valódi szerepéről a háborúban.

Kiszeljov és az ellenzéki kém 

Magyarországon nemigen ismerik a kevés orosz ellenzéki egyikét, Alekszej Navalnijt. Róla meglehetősen bizonytalan eredetű dokumentumok alapján állította azt Kiszeljov, hogy az MI6 brit titkosszolgálatnak dolgozik. A riportban a vádak alátámasztására egy hajdani CIA-ügynök is nyilatkozott. aki az adás után viszont azt mondta, Navalnijnak még a nevét sem ismeri. 

Alekszej Navalnij
AFP / Sputnik / Ria Novosti / Vladimir Astapkovich

Sz. Bíró Zoltán Oroszország-szakértő szerint Kiszeljov valóban minősíthetetlen, de már rég nem róla van szó. Az ügy ugyanis a személyénél jóval súlyosabb. Kiszeljov az első számú orosz tévécsatorna legnézettebb politikai műsorának az állandó műsorvezetője és a csatorna vezérigazgató-helyettese. Botrányok, hazugságok sora kapcsolódik a nevéhez – következmények nélkül. Ő volt az is, aki 2014. március 17-én – egy nappal a krími népszavazás után és egy nappal a Krím hivatalos orosz annexiója előtt – műsorában megfenyegette Washingtont, hogy

Oroszország az egyetlen hatalom, amelyik képes az Egyesült Államokat radioaktív felhővé alakítani.

Vagyis már rég nem Kiszeljov személye a botrányos, hanem az a hatalom, amelyik gátlástalanul használja és igénybe veszi a „szolgálatait” – mondta Sz. Bíró Zoltán.

Beszélgetni hívták csak be az orosz követet, nem berendelték

Vlagyimir Szergejev budapesti orosz nagykövet a magyar Külgazdasági és Külügyminisztériumban (KKM) folytatott megbeszélésen megerősítette, hogy Oroszországnak az 1956-os eseményekkel kapcsolatos megítélése változatlan, a magyar fél pedig jegyzéket nem nyújtott át és tiltakozást sem jelentett be - mondta Irina Zvonova, a magyarországi orosz nagykövetség szóvivője a RIA Novosztyi hírügynökségnek.

Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.