Világ MTI 2016. szeptember. 23. 21:30

Orbán is ott lesz a szombati migrációs csúcson Bécsben

Christian Kern osztrák kancellár meghívására migrációs csúcsot tartanak szombaton Bécsben, ahol tíz ország vezetői tárgyalnak a menekültügyi intézkedésekről. A találkozón Orbán Viktor magyar miniszterelnök is részt vesz.

A találkozó fő témája az uniós külső határ védelme és a származási országoknak történő segítségnyújtás lesz. Az osztrák kancellár tájékoztatása szerint szó esik majd a menekültügyi válságban érintett országoknak, például Görögországnak való segítségnyújtásról és egyeztetnek a menekültelosztási kvótáról is.

A kancellár szerint a meghívottak különböző álláspontokat képviselnek, de szükséges, hogy a balkáni útvonalon érintett országok képviselői egy asztal mellett tárgyaljanak.

"Kísérletet teszünk arra, hogy felgyorsítsuk az uniós döntéshozatalt" – mondta Kern egy pénteki lapinterjúban. "Az érkező menekültek nem csak számokat jelentenek, felelősséggel tartozunk értük" – tette hozzá a kancellár, aki egyúttal felhívta a figyelmet a menekültek származási országában indított segélyprogramok fontosságára is.

A megbeszélésen részt vesz Angela Merkel német kancellár, Dimitrisz Avramopulosz migrációügyi uniós biztos, valamint a görög, a szlovén, a horvát, a szerb, az albán, a magyar, a bolgár és a macedón kormányfő. Romániát Dragos Tudorache, belügyminiszter képviseli a találkozón. Diplomáciai források szerint jelen lesz Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke is, ezt azonban péntek estig hivatalosan nem erősítették meg.

A csúcstalálkozó szombaton délelőtt 11 órakor kezdődik és várhatóan a kora délutáni órákban tartanak sajtótájékoztatót az érintett országok vezetői.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.