Manhattan déli részén történt, szombat este. Az első információk szerint nem terrorakció történt.
A Manhattan Chelsea negyedében - helyi idő szerint este kilenc óra körül - történt robbanás a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) helyszínen lévő munkatársai szerint nem terrorakció volt, hanem egy hulladéktároló robbant be. A riadalom különösen nagy volt, tekintettel arra, hogy pár órával korábban Manhattannel szemben, New Jerseyben csőbomba robbant egy futóversenyen, de senki nem sérült meg.
Az első hírek tizenöt, majd huszonöt sérültről szóltak, Daniel Nigro, a város tűzoltóságának vezetője szerint azonban huszonkilenc ember szenvedett sérüléseket a robbanás miatt. Egyikük állapota súlyos, de senki sincs életveszélyben. A többséget megvágták a robbanás miatt repülő szilánkok.
A robbanáskor a hulladéktároló melletti ötemeletes épület ablakai betörtek. A tűzoltók és a városi rendőrség szakemberei mellett a helyszínen vannak az FBI és a belbiztonsági minisztérium képviselői is. Kutyákkal is vizsgálják, hogy a berobbant hulladéktárolóban volt-e pokolgép.
A metró néhány vonalán átmenetileg szünetel a forgalom a rendőrségi vizsgálatok miatt.
A rendőrség közben Manhattan több negyedét is átvizsgálja, később tévesnek bizonyult jelzések érkeztek ugyanis arról, hogy a robbanáshoz közeli egyik utcában is "valami történik". A robbanás környékét a rendőrség teljesen lezárta és átvizsgálta. Rendőrségi források később közölték, hogy a környék átkutatása során találtak egy "másodlagos eszközt" is. Több amerikai forrás szerint is a szerkezet egy kukta, amelyhez egy mobiltelefont erősítettek, és vezetékek lógnak ki belőle.
A 2013-as bostoni robbantásokat is hasonló eszközökkel követték el. Dzsohar és Tamerlan Carnajev kuktákat raktak meg robbanószerrel, és azokat hozták működésbe időzítőkészülékekkel. Abban a robbantásos támadásban hárman meghaltak és 260-an megsebesültek
Este tíz órakor a helyszínre érkezett Bill DeBlasio, New York polgármestere is, aki a sajtónak azt mondta: a robbanás "szándékos cselekedet" következménye volt, ám "pillanatnyilag nincs bizonyíték arra, hogy terrorista akcióról volna szó".
Bill DeBlasio hangsúlyozta azt is, hogy New Yorkban nincs terrorfenyegetettség, a város semmiféle erre figyelmeztető jelzést nem kapott az illetékesektől.
James O' Neill, a New Yorki rendőrség vezetője a robbanás helyszínén szintén azt hangsúlyozta, hogy a jelek szerint nem terrorakció történt, bár a vizsgálatok még nem zárultak le. Azt már kizárták, hogy gázrobbanás történt volna.
"Az egész étterem elnémult"
Az egyik szemtanú a BBC-nek azt mondta, tüzijátékhoz hasonlítottak a robbanás hangjai. Egy másik nő is először arra gyanakodott, de túl hangosnak tartotta ahhoz. Egy idősebb, szemmel láthatóan feldúlt nő azt mesélte, két óriási robbanást hallott. Egy másik nő azt mondta, a robbanás után sokan szaladtak az életüket féltve.
Chris Gonzalez Dallasból ment New Yorkba, és a robbanás környékén lévő egyik étteremben vacsorázott a barátaival. A 26 éves férfi azt mesélte, nemcsak hallották, érezték is a robbanást, az egész étterem elnémult.
Rudy Alicde, a Vanity Nightclub kidobója azt mondta, először arra gondolt, valami nagy lezuhant.
"Rettenetesen hangos zaj volt, minden rázkódott, az ablakok is. Őrület volt. Olyan volt, mint a mennydörgés, csak hangosabb" - idézete fel az Independent beszámolója szerint.
Trump mindenki előtt bombáról beszélt
New Yorkban megerősítették a biztonsági intézkedéseket, annál is inkább, mert hétfőn kezdődik az ENSZ székhelyén a világszervezet közgyűlésének ülésszaka, valamint egy migránsügyi nemzetközi konferencia is, amelyet Barack Obama, amerikai elnök vezet.
A két elnökjelöltet is tájékoztatták a történtekről. Donald Trump republikánus elnökjelölt, aki Colorado Springsben kampányol, azonnal közölte hallgatóságával, hogy bomba robbant New Yorkban, de nem tudni mi történt. Ennek kapcsán azonban leszögezte, hogy "olyan időket élünk, amikor keménynek kell lennünk".
Hillary Clinton, a demokraták elnökjelöltje egy kampányrendezvényről hazatérőben a repülőgépén nyilatkozott az őt kísérő újságíróknak. Clinton óvatosan fogalmazott, arra hívta fel a figyelmet, hogy amíg nincsenek konkrét vizsgálati eredmények, nem szabad találgatásokba bocsátkozni.