Világ MTI 2016. szeptember. 08. 17:42

Megvan, kik tárgyalnak majd a Brextről a britekkel

Guy Verhofstadt egykori belga miniszterelnök képviseli az Európai Parlamentet (EP) a brit EU-kilépésről folytatandó tárgyalásokon.

Verhofstadt feladatai közé tartozik majd a parlament teljes körű tájékoztatása a tárgyalások fejleményeiről és segít előkészíteni az EP álláspontját szorosan együttműködve az EP házbizottságaként működő, a parlamenti elnököt és a frakcióelnököket tömörítő elnökök konferenciájával.

Az uniós intézmények közül az Európai Parlament jelölte meg utolsóként a Brexitről folytatandó tárgyalások tagját Guy Verhofstadt személyében, aki jelenleg az EP liberális frakciójának elnöke.

Az Európai Bizottság részéről Jean-Claude Juncker elnök Michel Barnier volt francia külügyminisztert, volt uniós biztost jelölte ki idén júniusban, hogy előkészítse, illetve vezesse a tárgyalásokat az Európai Unióból történő brit kiválásról, amelyről a szigetország népszavazáson döntött.

Az EU miniszteri tanácsának úgynevezett Brexit-munkacsoportját pedig Didier Seeuws belga diplomata vezeti majd. Seeuws 2014 végéig Herman Van Rompuynek, a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács akkori elnökének közeli munkatársa volt.

Jelenleg az Európai Tanácson belüli egyik igazgatóságot vezeti.

Az Egyesült Királyságban június 23-án tartottak népszavazást arról, hogy a szigetország továbbra is az Európai Unió tagja maradjon-e. A végeredmény szerint a szavazáson részt vett brit választók 52 százaléka szavazott a kilépésre, 48 százaléka pedig a bennmaradásra.

Az EU csúcsvezetői többször is amellett foglaltak állást, hogy mielőbb meg kell kezdeni az Egyesült Királyság kiválásáról szóló tárgyalásokat, a brit kormány azonban mindezidáig nem jelentette be hivatalosan kilépési szándékát az Európai Uniónak.

Hirdetés
Címkék
Gazdaság Tiszai Balázs 2024. december. 04. 17:30

Dél-Korea elmúlt 24 órája: amikor annyira utál mindenki, hogy csak az önpuccs tűnik megoldásnak, de még az se sikerül

Jun Szuk Jeol elnök a hadiállapot kihirdetésével majd visszavonásával néhány óra leforgása alatt szilánkjaira zúzta szét azt a képet, ami a nyugati világ lakosainak többségében élt Dél-Koreáról, miközben saját népe elé véres és traumatikus képeket rángatott elő a kollektív emlékezetből. A villámgyorsan hamvába hullt önpuccsból akár halálos ítélet is születhet, a dél-koreai kormány bukása már csak formaságnak tűnik.