2016. július. 04. 13:24 MTI Utolsó frissítés: 2016. július. 04. 14:57 Világ

A szlovének még mindig az EU mellett állnak

egy friss közvélemény-kutatás szerint a szlovének kétharmada továbbra is az EU mellett voksolna, ha népszavazást tartanának.

Amennyiben Szlovéniában most tartanának népszavazást az Európai Unióból (EU) való kilépésről vagy bennmaradásról, a polgárok túlnyomó többsége az utóbbi mellett tenné le a voksát - közölte a Delo című ljubljanai napilap hétfőn.

A lap által végzett közvélemény-kutatás szerint a szlovénok 60 százaléka a bennmaradásra, 25 százaléka pedig a kilépésre szavazna, 15 százalékuknak pedig nincs kiforrott véleménye. 

A kétmilliós Szlovénia 2004-ben csatlakozott az unióhoz, és jelentős mértékben profitált az EU-tagságból. A 2003. március 23-án rendezett népszavazáson a szavazók 89,64 százaléka támogatta a csatlakozást. A mostani felmérés szerint a megkérdezettek 44 százaléka szerint az EU-tagság jó, míg a negyedük szerint rossz hatással volt Szlovéniára.

A szlovénok 60 százaléka úgy véli: az Egyesült Királyság távozása az EU-ból mindeneképpen veszteség a többi tagország számára, ugyanakkor mindössze 15 százalék tart attól, hogy a Brexit láncreakciót indít el, és emiatt szétesik az unió. 

A megkérdezettek többsége úgy értékeli, hogy az EU-tagállamok nagyon gyorsan alkalmazkodnak majd a kialakult helyzethez és akár a reformokhoz is, hogy az EU még erősebbé válhasson. 

Azok közül, akik Szlovéniában az EU elhagyására szavaznának, minden második 18 és 24 év közötti. A lap ezt azzal magyarázta, hogy átlagon felüli a fiatalok között a munkanélküliség aránya, ami miatt elégedetlenek a mostani politikai hatalommal, de az EU-val is, amely szerintük közvetlenül felelős Európa "iparmentesítéséért", hiszen az a munkahelyek megszűnéséhez vezetett.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?