A kancellár hétfőn "minden fontos kérdésről" tárgyalni fog Erdogan török elnökkel.
Angela Merkel német kancellár a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című német lapban bírálta a török parlament döntését, amellyel megvonta a képviselők jó egynegyedének mentelmi jogát. Ez a döntés "súlyos következményekkel jár" a kurd politikusokra nézve, és "nagy aggodalommal tölt el engem" - jelentette ki a kancellár a vasárnapi lapnak nyilatkozva.
Merkel bírálta azt a fejleményt, hogy a kurdokkal zajló megbékélés folyamata 2015-ben megszakadt. "Azt akarjuk, hogy a kurd lakosságnak egyenjogú helye és jó jövője legyen Törökországban" - mondta. Egyúttal hangsúlyozta, hogy a Kurdisztáni Munkáspárt (PKK) német megítélés szerint is terrorista alakulat.
A kancellár elmondta, hogy törökországi látogatása során, hétfőn "minden fontos kérdésről" tárgyalni fog Recep Tayyip Erdogan török elnökkel. Visszautasította azt a vádat, hogy a Törökországgal az illegális bevándorlók visszaküldéséről kötött megállapodással egyoldalú függésbe hozta az EU-t Ankarától. "Természetesen vannak kölcsönös függőségek, ezeket nevezheti Ön az érdekek kiegyensúlyozása szükségszerűségének is" - mondta a német lap újságírójának.
A török állampolgárok európai uniós vízumkötelezettségének eltörléséről szólva, ami része az EU-török megállapodásnak, Merkel leszögezte, hogy ehhez a megállapodásban rögzített feltételeket teljesíteni kell. "Ez érinti a törökországi normákat, és változtatásokat tesz ott szükségessé" - húzta alá.
Erdogan nemrég elutasította, hogy változtassanak a törökországi terrorellenes törvényen.
Merkel hozzáfűzte: "Én arra koncentrálok, hogy gondosan szemmel tartsam, hogyan teljesíti Törökország ígéreteit. Ez idáig megbízhatóan teljesítette őket, és természetesen beszélni fogok a török elnökkel a dolgok állásáról" - jelentette ki a német kancellár. Mint arról beszámoltunk, a német kancellárt folyamatos bírálatok érik ellenzéki és kormányoldalról is, amiért állítólag túl engedékeny volt Ankarával.