Világ MTI 2016. május. 18. 11:20

Az ország, amelyik betiltotta a kormány külföldi bírálatát

A legtöbb esetben meg sem indokolták az intézkedést a bevándorlási hivatal emberei.

Akár hároméves kiutazási tilalommal is sújthatók Malajziában azok, akik külföldön bírálják a kormányt – vált ismertté szerdán helyi lapokból. A The Star című újság a bevándorlási hivatalból származó forrásokra hivatkozva az írta, hogy a hatóságok hónapokkal ezelőtt hoztak ilyen rendelkezést a délkelet-ázsiai ország hírnevének védelmében.

"Bárki, aki ócsárolja vagy rágalmazza a kormányt bármilyen módon, el lesz tiltva a kiutazástól" – idézi forrásait az újság. A hatósági intézkedés elleni fellebbezést kizárólag a bevándorlási hivatal vezérigazgatója bírálhatja el. A tilalmat a rendőrség és más rendfenntartó szervek kérésére foganatosítják.

A közelmúltban többször előfordult, hogy a kormány bírálóit, köztük ismert ellenzéki politikusokat és másként gondolkodókat tartóztattak fel a malajziai repülőtereken közvetlenül elutazásuk előtt. A legtöbb esetben nem is indokolták meg az intézkedést a bevándorlási hivatal emberei.

Sakib Kusmi, a hivatal vezérigazgatója is megerősítette, hogy létezik ilyen rendelkezés, és – mint fogalmazott indoklásul – a maláj útlevél birtoklása kiváltság és nem jog. Magyarázata szerint a maláj útlevél olyan utazási okmány, amelyet a kormány ad ki az uralkodó nevében, így a kormány megítélése alá tartozik a dokumentum érvénytelenítése vagy bevonása.

Eric Paulsen, egy jogvédő iroda vezetője azonban az Asian Correspondent című lapnak elmondta, hogy alkotmányellenes az utazási korlátozás, mert sérti a szövetségi alkotmányba foglalt alapvető jogokat. Az alkotmány szerint egy polgár személyes szabadságjogai közé tartozik a külföldre való utazás joga is, vagyis a tilalom bizonyosan ellentétes az alaptörvénnyel – tette hozzá.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.