2016. május. 11. 07:29 MTI Utolsó frissítés: 2016. május. 11. 09:24 Világ

Már nincs Törökországban az Erdogan megsértéséért bevitt holland újságíró

Elhagyhatta Törökországot és hazamehetett az a holland újságírónő, akit a török elnököt sértő Twitter-üzenetei miatt őrizetbe vettek a hatóságok, majd megtiltották neki az ország elhagyását – jelentette be kedden késő este a holland külügyminisztérium.

Ebru Umart április 23-án vette őrizetbe a török rendőrség az Égei-tenger partján fekvő Kusadasi üdülővárosban található lakásán, mert a hatóságok szerint Twitter-üzeneteivel sértegette Recep Tayyip Erdogan török elnököt. Umart később ugyan elengedték, de megtiltották neki Törökország elhagyását.

Bert Koenders holland külügyminiszter közleményében örömhírnek nevezte, hogy Umar elutazhatott és a török hatóságok feloldották a vele szemben alkalmazott kiutazási tilalmat. Hozzátette ugyanakkor: az újságírónő elleni vizsgálat folytatódik, a török hatóságok a vádakat egyelőre fenntartják, illetve tovább akarják vinni a bíróságig.

A holland diplomácia irányítója hangsúlyozta, hogy figyelemmel követik az ügy további alakulását, országa töretlenül védelmezi a sajtó- és a véleményszabadságot.

Amióta 2014 augusztusában Erdogant Törökország államfőjévé választották, megsokszorozódtak a hasonló indíttatású őrizetbe vételek. Megfigyelők szerint az ország tekintélyelvű rendszer felé sodródik. Az eltelt több mint másfél évben körülbelül 2000 ilyen bírósági eljárás indult Törökországban, sokszor színészek, újságírók, illetve civilek ellen.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.