Az ENSZ Menekültügyi Főbizottságának (UNCHR) statisztikája szerint az általánosan élő képpel ellentétben a menekültek nem csak fiatal férfiak, hanem felerészben nők és gyermekek. Ulrike Lunacek, az EP alelnöke egy szemléletes képpel vázolta fel az Európai Parlamentben a témában rendezett konferencián a helyzetet: „Olyan nőkről is beszélünk, akik nem dönthetik el, kivel házasodnak. Képzeld el, hogy a házasságod után a férjedtől függsz, és egyből olyan szituációban találod magad, ahol nem te irányítod az életed. Lehet, hogy van végzettséged, de nem lehet sem állásod, sem jövedelmed. Aztán gyermekeket szülsz. Majd lerombolják az élettered. Ezután a férjed úgy dönt, elindultok, te pedig követed a gyermekeiddel. Nehéz utad végén megérkezel egy menekülttáborba, de nincs külön tér neked és a gyerekeidnek. Itt sincs pénzed, és a korábbi állapot folytatódik, de vissza nem mehetsz. Tehát újra bepakolsz, és mész tovább.”
Miért kiszolgáltatottabbak a menekült nők a férfiaknál?
A nők és a gyerekek tehát jobban ki vannak szolgáltatva az embercsempészeknek és emberkereskedőknek, mint a férfiak. Ma már elterjedtté vált a „tranzitszex” fogalma, ami azt jelenti, hogy a túlélés, tovább haladás érdekében árucikké vált a nők teste. A nemi erőszak minden helyzetben olyan megaláztatást jelent, hogy gyakran a biztonságos országokban élő áldozatok sem kérnek jogi, pszichológiai vagy orvosi segítséget. Nincs ez másként a menekülttáborokban sem. Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nevű segítő szervezet szerint a formális segítséget kérő nők aránya elenyésző, habár az informális beszélgetések során ezeknek az eseteknek a sokszorosa kerül a felszínre. A menekültstátusz elbírálásakor elmesélt traumatikus emlékek felidézése nagy terhet ró a nőkre, a civil szervezetek dolgozói viszont egyenesen a kételkedés kultúrájáról számoltak be.
Az emberkereskedelemmel járó veszély és szexuális erőszak mellett a nők a férfi menekültektől eltérő szükségletei is figyelmet érdemelnek. Ezek töredéke sem biztosított a táborokban. Azonban nem különleges igényekre kell ilyenkor gondolni. A tisztálkodási lehetőségek az esetek többségében olyannyira nincsenek elválasztva a férfi terektől, hogy Aurélie Ponthieu, az MSF munkatársa szerint még a szeparáció legelemibb formája is hányzik, például a WC-ajtó.
Mekenült nő gyermekeivel. Gevgelija,Macedónia.
© Marie Dorigny / European Union 2015
Az uniós jelentés kezdeményezője, Mary Honeyball neve nyomán Honeyball-jelentéstervezetnek nevezett anyag készítői fel kívánják hívni a figyelmet arra is, hogy a különösen kiszolgáltatott csoportok esetében, mint a várandós nők, kisgyermekes anyák vagy a szexuális erőszak túlélői, nem szabad a fogva tartást megoldásként alkalmazni. A fogva tartás helyett olyan alternatívákat ajánlanak fel, mint az úti okmányok elvétele vagy a jelentkezési kötelezettség. Hozzá kell tenni, a legvédtelenebbek közé tartoznak a fogyatékkal élő vagy éppen idős nők, illetve a gyermekek is. A gyerekek helyzete különösen elkeserítő: 4000 gyermek tűnt el a migráció során 2014-ben. Elena Valenciano, az ember jogi albizottság elnöke feltette a kérdést, mit tenne Európa, „ha 4000 európai gyerek tűnt volna el?”.
A jelentés utolsó nagy egysége a menekült nők integrációjával foglalkozik. A menekültstátuszt megkapó nők is többszörösen hátrányos helyzetbe kerülnek, és a társadalmi szerepvállalásuk sok nehézséggel jár. Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke is kitért arra, mennyire fontos a női és a kislány menekültek integrálása a társadalmunkba. „Nyelvoktatáshoz és magas szintű oktatási lehetőségekhez kell őket juttatni, és ne felejtsük el, hogy ez pénzbe kerül” – fejtette ki.
Képviselők a jelentésről
Magyar képviselők is állást foglaltak a jelentésről. A Zöldek frakciójában ülő LMP-s Meszerics Tamás szerint „a nőknek, főleg az iszlám kultúrában vannak olyan higiéniai igényei, amelyekre a táborok egyáltalán nincsenek felkészülve, például hogy hol lehet tisztába tenni gyereket hidegben, vagy hogyan lehet elkülöníteni a tisztálkodást. Ezek logisztikai és financiális kérdések, és erre a görög állam nincs felkészülve. Történt előrelépés, de még messze nincs ott, hogy az európai normák minimumát biztosítsa.”
A nizipi menekülttábor látogatásából éppen visszatérő DK-s Niedermüller Péter úgy véli, „szükség van speciális megközelítésekre. Például ezeknek a nőknek folyamatos pszichológiai tanácsadásban kell részesülniük, különben nem tudják feldolgozni a velük történteket. Továbbá minden nő saját jogán is adhasson be menekültügyi kérelmet, hiszen nem mindenki a családjával jön el”. Niedermüller fontos kérdésnek tartja még, hogy a menekülttáborokban legyenek a nőknek külön tereik. „Ez olyan messze van, mint Makó Jeruzsálemtől” – foglalta össze.
Moria befogadóállomás, Leszbosz, Görögország
© Marie Dorigny / European Union 2015
A Honeyball-jelentéstervezetet létrehozó szakbizottság tagja volt Pelczné Gáll Ildikó néppárti fideszes képviselő, az EP alelnöke is, aki azonban nemmel szavazott a jelentésre. Korábbi jelzésének megfelelően a keddi európai parlamenti vitán az egész jelentés szavazásakor tartózkodott, részleteiben pedig ellene voksolt. Döntését azzal indokolta, hogy a szakbizottság olyan területre tévedt a jelentéssel, ami nem a kompetenciája.
Pelczné Gáll Ildikó korábban kijelentette, hogy zérótoleranciát vár el a kölni molesztálásokkal kapcsolatban, amelyeket nagyrészt bevándorlók követtek el. A képviselőt arról kérdeztük, hogy ugyanilyen szigorú intézkedést tart-e fontosnak a tagállamokban eddig is magas számban elkövetett erőszakos események esetében. A politikus válaszában elmondta, hogy emiatt intézett írásbeli kérdést Vera Juorová biztoshoz arról, hogy a bizottság milyen lépéseket tervez a további esetek elkerülésére. Pelczné ekkor azt is nyilvánvalóvá tette, sürgősnek és fontosnak találja, hogy az EU ne vegye félvállról a nők elleni erőszakot, amit egyébként nem tart új jelenségnek. „Németországban minden harmadik nő átélt már fizikai vagy szexuális támadást” – írta kérdésében.
Juorová írásbeli válaszában a bizottság nevében elmondta, hogy „a nemi alapú erőszak az elkövető hátterétől függetlenül elfogadhatatlan tett, történjen bárhol és bármilyen körülmények között”. A biztos kiemelte, hogy az EU több olyan intézkedést elfogadott már, amely az áldozatok védelmét szolgálja. Utalt így a nők elleni és családon belüli erőszak megelőzéséről és felszámolásáról szóló, ún. Isztanbuli Egyezményre is, amelyet Magyarország a mai napig nem ratifikált.
A menekült nők helyzetéről szóló, csütörtöki parlamentközi bizottsági ülés megnyitóján Martin Schulz összefoglalóan elmondta, „kevesen vállalták, hogy megfizetik a számlát". Szerinte „a kérdés az, hogy sikerül-e időben megtalálnunk a választ, mielőtt túl késő lenne, vagy pedig arra kerül sor, hogy a zárt határok és a zárt értelem Európájába térünk vissza”.
Az alapvető higiéniás feltételek hiánya mellett az orvosi ellátás nehézségei is gondot okoznak. Ráadásul Ponthieu elmondta, hogy a görög és szerb határokon az EU területére belépő nők 9 %-a, az Olaszországba érkezők 8%-a terhes, azonban csak töredékük vállalja, hogy az orvosi ellátás érdekében nem folytatja az útját, attól félvén, hogy elszakad családjától. Kiemelten fontos lenne az is, hogy női tolmácsok és orvosok foglalkozhassanak ezekkel a nőkkel. Mindkettőből nagy hiány van a menekülttáborokban.