Az EP-elnök szerint népszavazást tartani arról, hogy Magyarország befogadjon-e 1294 embert, önmagáért beszél, és bizonyítja, hogy ennek a döntésnek ideológiai okai vannak, és nem a források vagy a kapacitás hiánya indokolja.
Az Európai Parlament (EP) elnöke a Népszabadságnak úgy nyilatkozott, ideológiai okai vannak a magyar kormány döntésének, hogy népszavazást írnak ki a menedékkérők befogadásáról.
Az Európai Unió áthelyezésekről szóló döntése szerint Magyarországnak 1294 menedékkérőt kellene letelepítenie. Népszavazást tartani arról, hogy befogadjanak-e 1294 embert, önmagáért beszél, és bizonyítja, hogy ennek a döntésnek ideológiai okai vannak, és nem a források vagy a kapacitás hiánya indokolja – reagált a Népszabadság kérdésére a szocialista párti politikus.
A lap pénteki számában megjelent másik cikkben Szájer József fideszes EP-képviselő azt jegyzi meg: az alaptörvény és az uniós alapszerződés értelmében Magyarország nem adta át az Európai Uniónak azt a hatáskört, hogy kötelező kvóták szerint lehessen betelepíteni menekülteket az országba; a bel- és igazságügyi terület vegyes jogkör, és a menekültek befogadására a genfi konvenció sem kötelezi Magyarországot.
Ez szuverenitási kérdés – idézi a lap Szájert, aki szerint a kormány kezdeményezése előtt nem lehet akadály.