2016. február. 22. 17:41 MTI Utolsó frissítés: 2016. február. 22. 18:56 Világ

Raúl Castro kilencezer katonát vezényel ki a szúnyogok ellen

Raúl Castro kubai vezető hétfőn felszólította országa lakosságát, hogy segítsenek a feladattal megbízott 9000 katonának és 200 rendőrnek a zikavírust terjesztő moszkitók kiirtásában.

"Szükséges, hogy minden egyes kubai állampolgár személyes ügyének tekintse a küzdelmet" – írta Castro a kubai nemzetnek szóló közleményében a zikalázzal kapcsolatban. "A forradalmi fegyveres erők több mint 9000, aktív vagy tartalékos szolgálatban lévő katonáját, továbbá a nemzeti forradalmi rendőrség 200 tagját bízzák meg a betegséget hordozó moszkitók elleni és takarítási intézkedésekkel" – tette hozzá.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint Kubában egyelőre nem regisztráltak zikavírusos megbetegedést, ugyanakkor a járvány eddig Dél-Amerika és a karibi térség számos államában terjedt el, és nagy valószínűséggel az egész amerikai kontinensen is felüti fejét Chile és Kanada kivételével.

A WHO február elején globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett, becslései szerint idén négymillióra emelkedhet a zikavírusos megbetegedések száma az amerikai kontinensen, ahol a zikaláz 2014 februárjában először felütötte a fejét, az őslakosok körében.

A zikavírust Latin-Amerikában főként az úgynevezett egyiptomi csípőszúnyog terjeszti. A hagyományosan enyhe lefolyású megbetegedést okozó vírus a gyanú szerint újabban úgynevezett kóros kisfejűséget okoz magzatoknál, valamint akár életveszélyes bénuláshoz vezető Guillan-Barré-szindrómát is kiválthat, de egyelőre egyik összefüggésre sincs megdönthetetlen tudományos bizonyíték.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. február. 17. 14:52

Rodrigo Ballester, az MCC tanára, „wokebuster”: Mint volt uniós tisztviselő, szégyellem magam

Az Orbán-kormányt érő nemzetközi kritikák erőszakosabbak, mint bármelyik magyar kormányzati kampány, az MCC-ben pedig magas szintű a véleménynyilvánítás szabadsága – vallja Rodrigo Ballester, a közpénzzel és részvénycsomagokkal kistafírozott kormányközeli think tank tanára, aki 15 év uniós munka után váltott magyarországi karrierre. Az öt nyelven beszélő szakember magyarul még nem tud, az Orbán-kormány miniszteri biztosaként a kutatás és a felsőoktatás „nemzetköziesítéséért” felel. Mi volt a legnagyobb kultúrsokk, ami itt érte? Miért ezek „élete legjobb évei”? Mit érez Budapest utcáit járva?