Világ MTI 2016. február. 18. 16:13

Hivatalos: Obama Kubába utazik márciusban

Az amerikai elnök Kubában lesz március 21-én és 22-én. Barack Obama csütörtökön a Twitteren jelentette be a hivatalos látogatást. Több mint nyolcvan éve nem járt hivatalban lévő amerikai elnök Kubában.

Obama közölte, hogy a karibi szigetországban Raúl Castróval találkozik, és látogatásának célja a kubai nép életének jobbá tételét célzó erőfeszítések felgyorsítása. Az amerikai elnök szerint országának vannak még nézeteltérései Kubával, de Washington már jelentős lépéseket tett azért, hogy normalizálja viszonyát Havannával.

Csaknem másfél éve ígérte meg Barack Obama és Raúl Castro, hogy helyreállítják a két ország diplomáciai viszonyát. Az akkori – a sajtóban "történelminek" nevezett – bejelentésben része volt annak is, hogy Havanna humanitárius megfontolásból szabadon bocsátotta Alan Gross amerikai állampolgárt, aki korábban Kubában dolgozott és kémkedés vádjával letartóztatták.

A két politikus bejelentése óta a két ország több diplomáciai lépést tett. Washingtonban például újra megnyílt a kubai nagykövetség és az Egyesült Államok is újra nyithatta havannai diplomáciai képviseletét. A héten bejelentették a két ország közötti menetrendszerinti légi járatok helyreállítását.     

Az utolsó hivatalban lévő amerikai elnök, aki a szigetországban járt, Calvin Coolidge volt. Ő 1928 januárjában látogatott Havannába, hogy részt vegyen az Amerikai Államok Szervezetének konferenciáján, ahol beszédet is mondott, és tárgyalt az akkori kubai elnökkel, Gerardo Machadóval.

A következő befolyásos amerikai politikus ezután 2002-ben járt Kubában: Jimmy Carter volt elnök, aki Fidel Castro meghívásának tett eleget.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?