Mégsem építenek menekülttábort a románok a magyar határnál
Nem alkalmas a célra a kiszemelt laktanya, ezért a román belügyminisztérium letett arról, hogy menekülttábort alakítsanak ki a magyar határ közelében lévő Tasnádon – közölték csütörtök este.
Petre Toba belügyminiszter tavaly decemberben a román parlament költségvetési bizottsága előtt beszélt arról, hogy a meglévő hat befogadóközpont mellett további három kialakítását tervezik. Tasnádon, illetve az Arges megyei Campulung és a Gorj megyei Bumbesti-Jiu városokban is régi csendőrlaktanyákat akartak erre a célra átalakítani.
A közlemény szerint a minisztérium "körültekintő vizsgálat" nyomán arra a következtetésre jutott, hogy a kiszemelt laktanyák nem felelnek meg a követelményeknek, ezért a tárca vezetője elrendelte az átalakításukkal kapcsolatos előkészületek leállítását.
A magyar határ mellé tervezett menekültszállóról csütörtöki számában a Magyar Idők is beszámolt, kiemelve: mind az önkormányzat, mind az ott élők tiltakoztak az ellen, hogy a településen hatszáz, elsősorban szír migránsnak alakítsanak ki átmeneti otthont. Kereskényi Gábor, az RMDSZ Szatmár megyei parlamenti képviselője a lap megkeresésére elmondta: a bukaresti kormány senkivel nem egyeztetett elképzeléseiről. Tasnádon tiltakozó akció indult, több ezer aláírást gyűjtöttek össze.
A képviselő, aki interpellációt nyújtott be a belügyminiszternek, úgy vélte: észszerűbb volna a dél-nyugati határ közelében, Temes vagy Krassó-Szörény megyében elhelyezni a migránsokat.
Romániának 6300 menedékkérőt kell befogadnia, amiről szeptemberben született határozat az uniós igazságügyi és belügyi tárcavezetők találkozóján. Az országban most Bukarest és Giurgiu mellett a Máramaros megyei Nagysomkúton, a Suceava megyei Radóczon, Galatiban, valamint Temesváron van menekülttábor.