2011 tavaszán békés tiltakozásokkal kezdődött minden, aztán véres polgárháború lett belőle. 250 ezren haltak meg és 11 millióan váltak földönfutóvá Szíriában. Most Genfben megpróbálják diplomáciai úton megoldani a konfliktust.
Megkezdődtek a közvetett tárgyalások a szíriai békéről Genfben péntek délután. Az első ülésen a közvetítő Staffan de Mistura ENSZ-megbízott a damaszkuszi kormány delegációjával találkozott. A szíriai küldöttséget Bassár Dzsaafari ENSZ-nagykövet vezeti. Dzsaafari a helyszínre megérkezve nem nyilatkozott az újságíróknak. A tárgyalásokat a genfi ENSZ-központban folytatják. Az ülés után Mistura tájékoztatja a sajtót.
Az ellenzéki részvétel sokáig bizonytalan volt. A szíriai ellenzék fő tömörülése a Mistura és a kormány küldöttsége közötti egyeztetés kezdete után jelentette be: úgy döntöttek, hogy elküldik képviselőiket Genfbe.
A Tárgyalási Főbizottság egy kisebb, három fős delegációt küld, de tárgyalási felhatalmazás nélkül. Feladatuk az lesz, hogy konzultáljanak a nagyhatalmak képviselőivel - mondta Fuád Aliko, a szervezet tagja.
A Tárgyalási Főbizottság mögött ellenzéki politikusok és fegyveres csoportok koalíciója áll, amely decemberben alakult meg a tárgyalások szándékával, de addig nem áll szóba a damaszkuszi rendszer képviselőivel, amíg a kormány be nem szünteti a civilek elleni légitámadásokat és a települések ostromát. A főbizottság négy napja Rijádban tanácskozik.
Az ENSZ-megbízott még előzőleg bejelentette, hogy ellenzéki bojkott esetén is megkezdi az egyeztetéseket a kormány képviselőivel.
A 2011 márciusában békés tiltakozásokkal kezdődött, majd véres polgárháborúvá szélesedett szíriai konfliktusra kirobbanása óta többször is megpróbáltak diplomáciai úton megoldást találni, a törekvések azonban - elsősorban a Bassár el-Aszad szíriai elnök sorsa feletti nézeteltérések miatt - mindeddig zátonyra futottak.
A véres polgárháborúban a hivatalos becslések szerint mintegy 250 ezer ember halt meg, és 11 millióan váltak földönfutóvá.