Külföldre passzolják el a libanoni kormányt fenyegető szeméttengert
A libanoni kormány úgy döntött, hogy külföldre viszik a Bejrút utcáin halmozódó szemetet. Így akarnak véget vetni a nyár óta tartó, és a kormány bukásával fenyegető szemétválságnak.
A kormány másfél évre szóló szerződést kötött két külföldi vállalattal, hogy tengeri úton elszállítsák a hulladékot. Még decemberben megkezdődhet a hulladék eltakarítása, ha a cégek eleget tesznek vállalt pénzügyi kötelezettségeiknek.
Tammam Szalám libanoni ideiglenes államfő korábban csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy a kormány nem képes megbirkózni a legnagyobb bejrúti szeméttelep júliusi bezárása után kialakult helyzettel.
"Hosszú évek hanyagsága miatt előállt katasztrófával van dolgunk" – mondta hétfőn a miniszterelnöki tisztséget is betöltő elnök a probléma rendezésére összehívott kormányülésen. Szalám újra kilátásba helyezte lemondását, miután az ügyben kialakult politikai ellentétek megbénítják a libanoni parlament és a kormány munkáját, és a tiltakozások már a kormány bukásával fenyegetnek.
A szemétválság más libanoni problémákra is ráirányította a figyelmet. A gyenge, az ország és az infrastruktúra fejlesztésére képtelen kormányt régóta bírálják. Bejrútban az 1975–1990-es polgárháború után 25 évvel is gyakoriak az áramszünetek.
A kormány a szomszédos Szíriában kitört háború óta különösen tehetetlen, a háború tovább fokozta az országon belüli politikai erők közötti megosztottságot.