2015. december. 21. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2015. december. 21. 19:03 Világ

Az éterben is terjed már az Iszlám Állam

Rádióállomást hozott létre az Iszlám Állam Kelet-Afganisztánban, hogy erősítse befolyását és a helyi szélsőséges tálib mozgalom helyébe lépjen – jelentette hétfőn a Reuters brit hírügynökség. Helyi tisztviselők aggódnak, mert a rádióműsorban radikalizálódásra ösztönzik a fiatalokat.

"A legtöbb ember munkanélküli, és ez az adás sokakat fog arra bátorítani, hogy csatlakozzanak a terrorszervezethez" – mondta Ahmad Ali Hazrat, Nangarhar tartomány tanácsának vezetője.

Az Iszlám Állam jelenleg hét kilométerre van a tartományi székhelytől, Dzsalálábádtól, és ha a kormány nem cselekszik hamarosan, a terroristák kiterjesztik a vételkörzetet, és még Kabulban is toboroznak majd – tette hozzá.

A napi kilencven perces, A kalifátus hangja című pastu nyelvű műsorban többnyire az Iszlám Állammal kapcsolatos dalok, interjúk és üzenetek hallhatók.

A rádió egyelőre Nangarhar tartományban fogható. Ez a régió az Iszlám Állam afganisztáni fellegvárának számít.

A tálibok 2001-ben gyengültek meg az országban, amikor az Egyesült Államok katonai beavatkozása megdöntötte kormányukat.

Az Iszlám Állam viszonylag új erő Afganisztánban. Egyelőre nem tudni, hány taggal van jelen az országban, és azok milyen kapcsolatban állnak a szervezet iraki és szíriai szárnyával.

John Campbell tábornok, az afganisztáni nemzetközi erők parancsnoka nemrég azt nyilatkozta, hogy 1000-3000 fő között lehet a szervezet afganisztáni tagjainak száma, és ha hagyják, az Iszlám Állam befolyása nőni fog.

Nangarhari tisztviselők elismerték: eddig képtelenek voltak leállítani a rádiót, mert az adóállomás helye időről időre változik.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.