Az afrikai gyerekfeleségek miatt riadóztat az ENSZ
Az Afrikai Unió azt próbálja elérni, hogy a kontinensen 18 év legyen a házasságkötés alsó korhatára. Ez a Föld fejlettebb országaiban évtizedek óta természetesen már, Afrikában viszont azért aggódik az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), mert egy friss jelentés szerint a gyerekfeleségek száma 2050-ig a mostani több mint duplájára, 310 millióra nőhet, ha nem tesznek valamit a jelenség megállításáért.
Afrikában körülbelül 125 millió olyan nő él, aki már kiskorúként férjhez ment. A gyerekek férjhez adása ritkább lett ugyan, de az intenzív népességnövekedés miatt a tényleges számok mégis emelkednek. Az előrejelzések szerint a mostani 275 millióról 2050-re 465 millióra nő a kontinensen a kiskorú lányok száma.
Az UNICEF felhívta a figyelmet arra, hogy a még gyerekként megházasodó lányokat megerőszakolhatják, megfertőződhetik HIV-vírussal, vagy félbeszakítják tanulmányaikat. A gyerekkori terhességnek ráadásul veszélyes következményei lehetnek az anya és a baba egészségére nézve egyaránt.
Anthony Lake, az UNICEF ügyvezető igazgatója szerint a gyerekházasságot a lehető legsürgősebben be kell tiltani. A zambiai fővárosban, Lusakában csütörtökön kezdődött az Afrikai Unió kétnapos csúcstalálkozója, amelynek fő témája a kiskorú lányok helyzete.
Az AU azt szeretné, ha a kontinensen 18 év lenne a házasság alsó korhatára. Ezt szolgálja az év elején indított kampányuk. Céljuk, hogy ne legyen több gyerekházasság, és fejezzék be a nők leigázását – olvasható a BBC oldalán.