A La Défense negyedben található Franciaország legjelentősebb bevásárlóközpontja, most fémdetektorral világítják át az oda betérőket. A francia fővárosban kezd normalizálódni a helyzet, de mivel az üzleti negyed lehet a terroristák következő célpontja, ezért ott nagy a készültség.
A helyzet már javul, kezd a héten visszatérni a rendes kerékvágásba - mondta szerdán Emmanuel Macron francia gazdasági miniszter Párizs üzleti negyedében, a La Défense-ban, ahova azért látogatott el, mert a november 13-ai párizsi merényletek feltételezett fő szervezője, Abdelhamid Abaaoud a merényleteket követő héten itt akarta felrobbantani magát.
Európa legnagyobb üzleti negyedében - ahol több tucat nagyvállalat székhelye található a felhőkarcolókban és ahol mintegy 200 ezer fordulnak meg naponta -, még mindig látványos a rendőri és katonai készültség, az emberek további támadásoktól tartanak. Amióta Francois Moulins párizsi ügyész kedden megerősítette, hogy a La Défense volt a terroristák következő célpontja, érezhetőbbé vált a feszültség az üzleti negyedben. A metrókijáratnál a sietős emberek között felfegyverezett katonák járőröznek, a rendőrségi járművek jól látható helyeken parkolnak.
A gazdasági miniszter azért látogatott el a negyedbe, hogy jelezze: a kormány minden erejét mozgósítja, nagyon óvatos marad, és minden szükséges intézkedést megtesz a térfigyelő kamerákat, illetve a kényesnek számító helyszínek biztosítását illetően. "Nagyon jól tudjuk, hogy bennünket is veszély fenyeget, ezért óvatosak vagyunk" - mondta a BNP Paribas egyik 25 éves dolgozója. Egy 35 éves jogásznő a francia hírügynökségnek elmondta, hogy mindenhol érezhető a feszültség, az emberek idegesek, jóllehet nem változtattak alapvető szokásainkon, de ebédidőben például nem mennek ki a bevásárlóközpontba.
A La Défense negyedben található Franciaország legjelentősebb bevásárlóközpontja, amelyet évente 46 millióan keresnek fel. Az ide betérő emberek csomagjait fémdetektorral világítják át a merényletek óta. A párizsi metróban, ahol évek óta mindennaposak a bombariadók a gyanús csomagok miatt, az emberek a merényletek óta sokkal óvatosabban lettek és nem szívesen veszik igénybe ezt a közlekedési eszközt, hanem inkább a felszíni tömegközlekedési járművekkel közlekednek. Egyelőre még nehéz megmondani, hogy a gazdaságra milyen hatással lesz mindez, a gazdasági miniszter szerint "minden azon múlik, hogy milyen gyorsan tér vissza a rend, a látogatottság, de ezt csak később tudjuk mérni, most még nem".
A párizsi turisztikai hivatal szerint viszont a november 13-i merényletek gazdasági hatása már most jelentősebb, mint a januári terrortámadásoké volt. Múlt héten 24 százalékkal csökkent átlagban a párizsi vendéglátóipar forgalma, miközben a merényletek előtti héten napi 2,4 százalékos volt a növekedés a Karácsony közeledtével.
A javulás azonban valamelyest a múlt hétvégén már érezhető volt, akkor ugyanis "csak" 16 százalékos volt a visszaesés, miközben a merényletek utáni hétvégén 28 százalékos. A légi közlekedésben a foglalások törlése pedig ezen a héten már nem magasabb az átlagosnál.