Hetek óta indulatos harcok dúlnak palesztin vallási fanatikusok és az izraeli hatóságok között, miután a rendőrség a zsidó újév biztosítására megjelent az évekig értintetlenül hagyott Mecsetek terén. Az eset óta több késeléses támadás történt civilek ellen, a hatóságok több támadót lelőtt, illetve folyamatosak a letartóztatások. A terveik szerint bekameráznák az iszlám és zsidó vallási központot, de ezzel nem értenek egyet a palesztinok.
A palesztin vezetők csapdának nevezték és elutasítják a 24 órás videómegfigyelést a Mecsetek terén, amiben Izrael és Jordánia John Kerry amerikai külügyminiszter közvetítésével a jordán király javaslatát elfogadva megállapodott. Rijád al-Malki, a Palesztin Hatóság külügyminisztere csapdának nevezte a Mecsetek terén, izraeli nevén a Templomhegyen elhelyezendő biztonsági kamerákat, mert szerinte Izrael arra fogja használni azokat, hogy segítségükkel palesztin fiatalokat fogjanak el.
A Mecsetek terén az izraeli-jordániai békemegállapodás szerint Jordánia felügyeleti joggal rendelkezik, a jordániai uralkodó a szent hely védnöke. A szombaton Ammánban II. Abdalláh jordániai királlyal született megállapodás alapján Izrael 24 órás videómegfigyelést hoz létre a Mecsetek terén.
Malki aggodalmát fejezte ki, hogy a kamerákkal "a megszállás elleni uszítás" vádjával fiatalokat tudnak majd letartóztatni. Száeb Erekat palesztin főtárgyaló Kairóban beszámolt a John Kerryvel Jordánia fővárosában folytatott tárgyalásokról, az izraeli rádió szerint ottani tárgyalásain ő is a palesztin vezetés kamerákkal szembeni elutasításáról beszélt, szerinte azok nem visznek közelebb a helyzet lecsillapításához.
John Kerry szerint a kamerák elhelyezése "megváltoztathatja a játékszabályokat, és elveheti bárki kedvét a szent hely megzavarásától". Izrael is üdvözölte a javaslatot, egy neve elhallgatását kérve nyilatkozó tisztségviselő szerint a kamerákkal be tudják bizonyítani, hogy nem Izrael okozta a feszültségek kiéleződését az iszlám harmadik legszentebb helyén. Az iszlám harmadik szent helyeként nyilvántartott és egyben a zsidók legszentebb helyeként tisztelt tér – ahol az ókorban a rómaiak által lerombolt jeruzsálemi szentély állt – ellenőrzése és látogatása hetek óta feszültségek forrása, mikor a zsidó újévet övező ünnepségeket akarták biztosítani a rendőrök.