Világ MTI 2015. október. 21. 09:56

Hideg van: Minden éghetőt felgyújtanak a migránsok a szerb-horvát határon

Takarókkal, ruhákkal, ágakkal és minden, a közelükben található éghető dologgal táplálták a tüzeket a migránsok a szerb-horvát határ melletti Berkasovóban, hogy átvészeljék a hideg éjszakát.

A szerb közszolgálati televízió (RTS) szerint az éjszaka csupán 2-3 Celsius-fok volt a határ menti szerbiai településen, az ott éjszakázó mintegy 3500 ember igyekezett sátrakba bújni, és a segélyszervezetektől kapott takarókkal, illetve hőszigetelő fóliákkal próbálta melegíteni magát, azok viszont, akiknek nem jutott sátor, a szabad ég alatt aludtak, és sokan tüzet is gyújtottak. 

A horvát hatóságok továbbra is csak nagyon lassan, 50-100 fős csoportokban engedik be a migránsokat az országba, és a bapskai határátkelőtől az opatovaci befogadótáborba viszik őket. 

Fazekas István

Mirjana Milenkovski, az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának (UNHCR) szerbiai képviselője elmondta, hogy a migránsoknak a leginkább takaróra és meleg ruhára, valamint cipőre van szükségük, sokan ugyanis nyári ruhában, papucsban vagy szandálban vannak, sőt egyeseknek semmilyen lábbelijük sincs, mezítláb gyalogolnak a sárban. 

A hivatalos adatok szerint kedden több mint 12 ezer migráns tartózkodott Szerbiában, néhány ezren átjutottak Horvátországba, ám Szerbia déli határa, azaz Macedónia felől naponta újabb 4-5 ezer ember érkezik. Szerbiának egyelőre nincs forgatókönyve arra az esetre, ha több tízezer ember ragadna tartósan az országban, a jelenlegi ideiglenes és állandó befogadóközpontok legfeljebb háromezer ember hosszabb ideig tartó elszállásolására alkalmasak.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.