A liberálisok indítványát elbuktatta az EP állampolgári jogi bizottsága. Viszont szocialista felvetésre kérdőre vonják Junckert: az Európai Bizottság a felszólítás ellenére miért nem léptette életbe azt a mechanizmust, amelynek alapján el lehetne ítélni Magyarországot, akár a szavazati jogát is megvonva tőle.
Nem kerül napirendre az Európai Parlamentben az a liberális indítvány, hogy indítsanak uniós vizsgálatot annak megállapítására, fennáll-e az alapjogok súlyos megsértésének veszélye Magyarországon. Az EP liberális frakciójának ugyanis csak a zöldek támogatását sikerült megszereznie az ötlethez, így az EP szakbizottsága, az állampolgári jogi bizottság nem tűzi napirendre az Orbán-kormány elmarasztalását – adta hírül a Nol.
Mindez a hétfő esti bizottsági ülésen derült ki. A szocialisták sem támogatták a liberális indítványt, viszont javasolták, hogy a testület vonja kérdőre az Európai Bizottságot: ugyan miért nem kezdeményezett vizsgálatot a magyar kormány tevékenységéről, amely szerintük az alapvető jogokat, a demokráciát és a jogállamot is érinti. A szocialista felvetéssel a lap információi szerint a Fidesz pártcsaládja, az Európai Néppárt képviselői is egyetértettek.
Egy júniusban elfogadott európai parlamenti jelentés felszólította az Európai Bizottságot (EB), hogy kezdjen ez ügyben vizsgálatot, és az eredményekről szeptemberig számoljon be a képviselőknek. Mivel ez nem történt meg, az állampolgári jogi bizottság az ügyben írásbeli kérdést küldött Jean-Claude Juncker EB-elnöknek. A kérdésben azt firtatják, miért nem léptették életbe azt a mechanizmust, amelynek révén értékelni lehet, hogy egy tagállam eleget tesz-e az uniós szerződésekben lefektetett demokratikus értékeknek.
Az úgynevezett "nukleáris opció", azaz a szavazati jog megvonásával járó eljárás is a lehetőségek között van.