Először az Európába való bejutást kell ellenőrzés alá vonni, aztán uniós menedékjogra és menekültpolitikára van szükség a német pénzügyminiszter szerint, aki azt is mondta: a magyaroknak viselniük kell a schengeni rendszer külső határai helyezkedő nyomást.
Európai menedékjogra és európai menekültpolitikára van szükségünk, méghozzá gyorsan - jelentette ki a Die Weltnek adott interjújában Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszter, a Merkel vezette CDU egyik legtekintélyesebb politikusa.
Ennek a politikának kell megválaszolnia a kérdést, hogy hogyan tudjuk úgy biztosítani az Európába való belépést a külső határokon, hogy közben továbbra is "nagylelkűen" fogadunk be menekülteket - fogalmazott, hozzátéve: eközben nem szabad olyan helyzetet teremteni, hogy Európa tönkreteszi saját magát. Éppen ezért ellenőrizni kell a belépést Európába.
Szerinte az EU külső határain dől el, hogy sikeresen tudunk-e bánni a menekültek és bevándorlók áradatával, itt gyors és hatásos megoldásokra van szükség.
Arra a kérdésre, nem helytálló-e Angela Merkel kijelentése, miszerint a menedékjog nem ismeri a felső határ fogalmát, a pénzügyminiszter azt mondta, hogy a kancellárnak meg kellett tennie ezt a kijelentést, különben előfordulhatott volna, hogy az alkotmánybíróság az alaptörvény tiszteletére inti. Ugyanakkor minden jogrend ismeri a római jog alapvetését, amely szerint senki nem köteles a képességein, lehetőségein felül teljesíteni (ultra posse nemo obligatur) - tette hozzá Wolfgang Schäuble.
Az uniós menedékjog kialakítása Schäuble szerint nehéz ügy lesz, de "inkább hónapok, mintsem évek alatt" kellene elvégezni ezt a munkát. Hangsúlyozta: először az Európába való bejutást kell ellenőrzés alá vonni, mivel a helyzet "nehéz" és még nehezebb lehet.
A különböző EU-tagállamok hajlandósága különböző mértékű, ezért ismét elő kell venni a "kétsebességes Európa" gondolatát Wolfgang Schäuble szerint. Úgy véli, hogy Németország és Franciaország hajlandó a menekültpolitikában nemzeti jogokat "leadni". Azt mondta, Németországon nem fog múlni az EU működéséről szóló szerződés módosítása, de egy új szerződés létrehozására egyszerűen nincs idő.
Az uniós menedékjog megalkotásához egyébként nincs szükség szerződésmódosításra - tette hozzá. A lisszaboni szerződésben leírtak megadják az alapot, már csak meg kell csinálni. Schäuble szerint ezt Jean-Claude Juncker EB-elnök meg is értette és Franciaország, Olaszország, de "remélhetőleg" Görögország is megnyerhető az ügyhöz.
"Természetesen a kelet-európai országokkal is beszélnünk kell, Magyarországot nem szabad mindig csak a sarokba állítani" - jelentette ki a német pénzügyminiszter, aki szerint a magyaroknak viselniük kell a schengeni rendszer külső határai helyezkedő nyomást.
Schäuble szerint Európának világossá kell tennie, hogy ellenőrzi bejáratait, de "elképzelhetetlen", hogy Európa a "kerítések Európájává" váljon.
Ugyanakkor Európa mint a "jólét régiója" felelősséggel tartozik az üldözöttek és a világ szegényei iránt - mondta a német pénzügyminiszter.