Világ MTI/hvg.hu 2015. szeptember. 30. 16:46

Orbán Európa populistái helyett is gondolkodik - állítja egy osztrák publicista

A Die Pressében hetente publikáló Sibylle Hamann cikkében ugyan nem vonja kétségbe Orbán Viktor "vezetői erényeit", ám azt taglalja, hogyan használja fel a magyar kormányfő a menekülteket arra, hogy ellenségképként szerepeltesse az uniós intézményeket és a nyugat-európai kormányokat és hogyan akar véget vetni a liberális érának Európában, hogy aztán helyébe lépjen a nemzeti-keresztény ideológia.

Orbán Viktor arra használja a menekültválságot, hogy a tekintélyelvű európai jobboldal vezéralakjává váljon, és "sajnos ezt jól csinálja" – olvasható a Die Presse című osztrák lap szerdai számában Sibylle Hamann, a lap publicistája. 

Európának hosszú idő után újra van vezető személyisége, történelmi küldetéssel rendelkező ideológusa – írja a szerző és hozzáteszi: egy olyan valaki, akit a napi politikán túlmutató magasabb cél vezet, és aki taktikailag átgondolja cselekedeteit annak érdekében, hogy elérje a célját. A szerző szerint azonban a liberálisok szemében ez a vezető nem közülük való, nem támogatja a szabadságot és az emberi jogokat, hanem a másik oldalon áll.

AFP / Thierry Charlier

Orbán stratégiailag dörzsölt, retorikailag jó, cselekvésben rendíthetetlen és tartalmilag konzekvens – írja a cikk szerzője, aki szerint a miniszterelnök a magyar határoknál távolabb tekintve gondolkodik, és ez különbözteti meg azoktól, akiknek jelenleg szavuk van Európában.

A szerző kiemeli: gazdaságilag Magyarország nem játszik nagy szerepet, kulturálisan inkább bezárkózó, csak a menekültválság következtében került taktikailag és ideológiailag a figyelem központjába.

A cikkíró úgy véli, Orbán véget akar vetni a liberális Európának, és sokan vannak, akik ebben segíteni akarnak neki.

*

Cikkünkben az MTI híre és fordítása alapján azt a látszatot kelthettük az olvasókban, mintha a Die Presse publicistája csupán szép szavakat talált volna Orbán Viktorra. Az eredeti cikket megvizsgálva azonban kiderül, az osztrák lapban hetente publikáló Hamann ugyan elismeri a magyar miniszterelnök fent taglalt erényeit, ám kissé ironikusan hozzáteszi: Európa nacionalista-populista vezetői számára nagy könnyebbség Orbán ténykedése, ugyanis most "hátradőlhetnek", miközben Orbán helyettük is gondolkodik.

Az MTI hírében az nem szerepel, hogy a Hamann azt is megemlíti cikkében, hogy a híres thinktank, az ESI (European Stability Initiative) nemrég nyilvánosságra hozott egy Orbán felemelkedéséről szóló anyagot "Az EU jelenlegi legveszélyesebb embere" címmel. A szerző hozzáteszi: majdnem elfelejti mindenki, hogy Orbán a rendszerváltás után liberálisként kezdte, még a Liberális Internacionálé elnökhelyettesi posztját is betöltötte. 2004 nyarán viszont azt mondta: a liberalizmusnak nincs helye Magyarországon. "Akkor már rég elkezdte lépésről-lépésre átformálni országát saját elképzelései szerint" - írja Hamann.

Hozzáteszi: ez normális körülmények között Magyarországon kívül alig valakit érdekelne, ugyanis gazdaságilag nézve az ország nem tölt be nagy szerepet, kulturálisan pedig inkább bezártunk, és a menekültválság miatt kerültünk taktikailag, ideológiailag a történések középpontjába. A szerző szerint Orbán taktikusan arra használja fel a menekülteket, hogy az uniós intézmények és nyugat-európai kormányok minden ellentmondását felsorakoztathassa és ideológiailag ellenségképként szerepeltesse azokat. Orbán eszközként használja őket céljához, amit nyíltan ki is mondott, amikor úgy fogalmazott: "Most van esélye a nemzeti-keresztény ideológiának és gondolkodásmódnak arra, hogy visszanyerje uralkodó szerepét nem csak Magyarországon, hanem egész Európában".

Az ehhez szükséges kellékeket már előkészítette, amikor "barbárok inváziójáról" és "iszlamizációról" beszél. Orbán a szerző szerint azt reméli, hogy az ezektől való félelem egymás után söpri félre az uniós alapelveket - először a nyitott határokat, aztán a társadalmi toleranciát és véleményszabadságot, végül az emberi jogokat. A magyar kormányfő "mindennapi patriotizmussal, megerősített kereszténységgel, erős biztonsági erőkkel, a külvilágtól való elszigetelődéssel és a polgári szabadságjogok korlátozásával folytatja a harcot a "túlélésért". Az ESI tanulmánya szerint a magyar kormányfő véget akar vetni a liberális érának Európában és sokan vannak, akik segíteni akarnak neki ebben.

Hirdetés