Világ MTI 2015. szeptember. 06. 11:45

Merkelről saját szövetségese szedte le a keresztvizet a menekültek befogadása miatt

A Magyarországról Ausztrián keresztül érkező menedékkérők beengedése "teljesen rossz jelzés", és a döntést korrigálni kell - közölte a CSU egyik vezető politikusa. A párt főtitkára szerint "véget kell vetni a menekültek csak Németországba irányuló tömeges áradatának". A konzervatívokkal együtt kormányzó szocdemek ugyanakkor védelmükbe vették a szövetségi kormány döntését.

A német kormánypártok egyike, a bajor konzervatív Keresztényszociális Unió (CSU) bírálja Angela Merkel kancellár döntését a Magyarországról indult menedékkérők beengedéséről.

Joachim Herrmann bajor belügyminiszter már szombaton bírálta a szövetségi kormány döntését. A Magyarországról Ausztrián keresztül érkező menedékkérők beengedése "teljesen rossz jelzés", és a döntést korrigálni kell - mondta a tartományt vezető CSU politikusa újságíróknak, amikor meglátogatta a passaui rendőrség központját.

Szombat este a CSU elnöksége telefonon megbeszélést tartott, amelyen a Bild am Sonntag című vasárnapi lap beszámolója szerint egyetértettek abban, hogy a szövetségi kormány rossz döntést hozott. A CSU a koalíciós egyeztető tanács vasárnap esti berlini ülésén napirendre akarja venni "Németország befogadóképessége" ügyét és arra törekszik, hogy hozzanak döntéseket a menekültek beáramlásának korlátozásáról.

AFP / Jean-Christophe Verhaegen

Minderről a párt főtitkára, Andreas Scheuer a Bild am Sonntag című lapnak azt mondta, hogy az elnökségi megbeszélésen indokoltan fogalmaztak "nagyon határozottan". "Véget kell vetni a menekültek csak Németországba irányuló tömeges áradatának" - mondta az Angela Merkel vezette CDU testvérpártjának főtitkára.

Ugyanakkor a konzervatív CDU/CSU pártszövetséggel nagykoalícióban kormányzó szociáldemokrata párt (SPD) a védelmébe vette a szövetségi kormány döntését. A Magyarországról elindult menedékkérők beengedése volt "az egyetlen helyes lépés a rendkívüli humanitárius helyzetben" - mondta a Bild am Sonntagnak Yasmin Fahimi, az SPD főtitkára.

800 ezren jöhetnek idén Németországba, nem mindegy, hogy kezelik

A koalíciós pártok vezetői vasárnap este Berlinben a menekültválság kezeléséről tárgyalnak. A témák között szerepel, hogy a szövetségi kormány miként enyhítheti a tartományok és a helyi önkormányzatok terheit a menekültek ellátásban, és hogyan lehet felgyorsítani a menedékjogi eljárásokat.

Több ügyben vita várható. Például a konzervatív pártok sürgetik, hogy csökkentsék a menedékkérők pénzbeli támogatását és növeljék a természetbeni juttatások arányát, amit az SPD elutasít. A konzervatívok pedig azt az SPD-s javaslatot utasítják el, hogy az egészbiztosításban alkalmazott chipkártyás rendszerhez hasonlóan a menedékkérők ellátásában vezessenek be kártyás rendszert.

Túry Gergely

Németországba az idén 800 ezer menedékkérő érkezhet a szövetségi kormány előrejelzése szerint. Ez a tavalyinak a négyszerese. Több tartományi vezető szerint az idő a már háromszor fölfelé módosított előrejelzést is felülírhatja, és így akár az egymilliót is elérheti a menedékkérők száma. 

A Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung című vasárnapi lap szerint a menekültügyre az idén nagyjából 10 milliárd eurót kell fordítani. A helyi önkormányzatoknak egy év alatt fejenként 12-13 ezer eurót kell fordítaniuk a menedékkérők elhelyezésére, ellátására - a készpénzes és természetbeni juttatásokra -, valamint egészségügyi ellátására és a kapcsolódó közigazgatási feladatok elvégzésének költségeire. Mindehhez hozzájárulnak még a nem az önkormányzatoknál jelentkező személyzeti kiadások, köztük a szövetségi bevándorlási és menekültügyi hivatalnál (BAMF) elkezdett létszámfejlesztés költsége, valamint az integrációs kurzusokat - főleg német nyelvtanfolyamokat - vezető tanárok számának növekedéséből adódó bérköltség finanszírozása.

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?