A lengyel külügyminiszter-helyettes a menekültválság egyik megoldásaként a gazdasági bevándorlók hazaküldését javasolja.
Lengyelország nem egyezik bele a kötelező menekültelosztási kvótákba, nem mond le saját migrációs politikájáról – idézi a Rzeczpospolita lengyel napilap keddi kiadása Rafal Trzaskowski külügyminiszter-helyettest, aki a menekültválság egyik megoldásaként a gazdasági bevándorlók hazaküldését javasolja.
Az európai uniós ügyekért felelős államtitkárt idéző írás a hétfőn Berlinben megtartott német-francia megbeszélésekre vonatkozik, amelyek során Angela Merkel német kancellár és Francois Hollande francia elnök ismételten követelte egy egységes európai menekültügyi rendszer kidolgozását, és ezt az EU-n belüli határok szabad átjárhatóságát biztosító schengeni rendszer további fenntarthatóságával is összefüggésbe hozták.
Trzaskowski az önkéntes alapú menekültbefogadás jelenlegi uniós gyakorlata mellett foglalt állást. Azt mondta a Rzeczpospolitának: Lengyelország a menekültválsággal foglalkozó júliusi brüsszeli EU-csúcstalálkozón önkéntesen kétezer közép-keleti és észak-afrikai menekült befogadását vállalta, így "szolidárisan és lehetőségeihez mérten" cselekedett.
Mivel a keleti határára jelenleg fokozott migrációs nyomás nehezedik, Lengyelországtól "aligha lehet nagyobb erőfeszítést követelni" – jelentette ki Trzaskowski, aki ezzel vélhetően az ukrán válságra, valamint a volt Szovjetunió ázsiai utódállamaiba deportált lengyelek hazatelepítésre váró utódaira utalt.
A lengyel politikus rámutatott: az EU Tanácsa júliusban programot fogadott el az erősödő menekülthullám kezelésére.
"Ennek életbe lépése előtt nincs értelme újabb megoldások erőltetésének" – jelentette ki. Trzaskowski szerint az Európai Uniónak a menekültválság jelenlegi fázisában "világosan meg kell különböztetnie a gazdasági bevándorlókat és a menekülteket", az előbbieket származási országukba kell visszaküldeni.
Trzaskowski emellett fontosnak tartaná az embercsempész bűnbandák elleni harcot, valamint – a legnagyobb migrációs nyomásnak kitett országokban – az uniós szervek közreműködésével létrehozandó, a menedékkérők azonosítását és regisztrálását végző központok, az úgynevezett hotspotok létesítését.