Utánajártunk, mi a helyzet Munkácson: helyi források szerint a szombati lövöldözés után a város éli mindennapjait, de a feszültség érezhető. Az ügy hátterében a csempészet áll. Nem segít a helyzeten az rengeteg átpolitizált interpretáció.
Csütörtökön a kormány véleményét megosztó Kormányinfón Lázár János aggodalmának adott hangot a munkácsi, kárpátaljai helyzet miatt. A kormány reméli, a központi kormány ura a helyzetnek, Lázár külön kiemelte, hogy aggódnak a kárpátaljai magyarok miatt. Sőt, már arról is elgondolkodott a kormány, hogy indulhat-e magyar bevándorlási hullám Kárpátaljáról, ha tovább mérgesedik a helyzet.
"Az egész várost sokkolta az eset"
Mind Ukrajnában, mind külföldön nagy visszhangot váltott ki, hogy Munkácson a múlt hét végén három halálos áldozatot követelő fegyveres összetűzés robbant ki a Jobboldali Szektor (PSZ) szélsőséges szervezet emberei és Mihajlo Lanyo ellenzéki parlamenti képviselő testőrsége között, amibe beavatkozott rendőrség. A konfliktus hátterében sokan a csempészpiac felosztása körüli vitát sejtik. Arszenyij Jacenyuk kormányfő ezért hétfőn utasítást adott a kárpátaljai vámparancsnokság vezetőinek leváltására, Porosenko ukrán elnök pedig elrendelte az Ukrajnában működő törvénytelen fegyveres szervezetek lefegyverzését.
Egy helyi forrás szerint a konfliktus oka valóban a csempészetből eredő pénzek feletti uralom kiváltotta konfliktus lehet - mind a Jobboldali Szektor (PSZ), mind Mihajlo Lanyo nevét összehozták már a csempészettel, de a felek egymásra mutogatnak, a másikat okolván a fegyveres harc kirobbanásáért.
Bár az ukrán forradalom után történtek bizonyos változások az állam működésében, de ezek elmaradnak a kívánt mértéktől, ezért az emberek szörnyen csalódottak. Ugyanakkor nehéz objektíven megítélni az ukrán állam hatékonyságát a mostani, extrém körülmények közepette: az ország keleten háborút vív, gazdasága mély válságot él át, és a jelek szerint a politikai válság sem múlt még el teljesen. Az a tény, hogy ebben a helyzetben normális, békés élet folyik az ország nagy részén, már nagy eredménynek mondható. Forrásunk szerint a függetlenség kivívása óta nem volt ilyen nehéz helyzetben az ország. Ugyanakkor a kormány is hibáztatható.
Kérdeztük forásunkat arról is, mennyire hatja át a mindennapokat a maffia, az alvilág, mit érez meg belőle az átlagember. "Ilyen szempontból nem hiszem, hogy az alvilág hatása olyan jelentős lenne. Turistaként vagy mindennapi emberként sosem fogsz találkozni alvilági bűnözőkkel", vélekedik a forrásunk. A szombatihoz hasonló események nem jellemzőek, az egész várost sokkolta az eset. Remélhetőleg az állam kellő büntetést szab ki a felelősöknek, és tesz arról, hogy a jövőben ne történjenek ilyen atrocitások. A városban egyébként pániknak nyoma sincs, Munkács éli a szokásos életét. Valamiféle nyugtalanság azért van a levegőben, ami azzal is összefügghet, hogy az utakat megerősített rendőri erők ellenőrzik, a rendőrség fenntartja a megerősített jelenlétet, és fokozott óvatosságra inti az embereket.
Arról is érdeklődtünk, miben áll pontosan a csempészet, ám a forrásunk ez ügyben nem tudott segíteni "Sosem foglalkoztam a csempészettel, és nem is kéne úgy gondolkodni, hogy a kárpátaljaiak mind a csempészet szakértői lennének. Fogalmam sincs, mi ebben az üzlet." Az ügyben egyik érintett fél sem tekinthető teljesen ártatlannak, a Jobb Szektor éppúgy megsértette a törvényes rendet, mint Mihajlo Lanyo. "A kormányt és a hatóságokat is sokan támadják, mert nem tudták megakadályozni, hogy ilyesmi történjen. De mind abban reménykedünk, hogy a konfliktusnak békés megoldása lesz, és az elkövetők tetteiknek megfelelő súlyú büntetésben részesülnek."
Leváltások, érdekellentétek
A Cink is próbálta értelmezni a helyzetet, ami a múlt szombati, két halottat és kilenc sebesültet eredményező fegyveres konfliktusban csúcsosodott ki. Nagyon úgy tűnik, a problémakör a csempészetből eredő bevételek megoszlása, a piac újraeloszlása körül zajlik. A cikk szerint míg a narancsos forradalom 2005-ban alapvetően érintetlenül hagyta a helyi oligarchák és maffiózók erőviszonyait, addig a Majdan-forradalom átrendezte az erőviszonyokat.
A Jobb Szektor (PSZ) és a mögötte álló politikusok elkezdtek belenyúlni a leginkább cigarettacsempészetre és fakitermelésre épülő illegális jövedelmek elosztásába. A Cink idézi Musztafa Najem ismert ukrán újságírót: "egyetlen kamionnyi Olasz- vagy Németországba eljutó cigarettán 450 ezer dollárt bírnak keresni nettóban".
Folyik a csempészetet elnéző, korrupt vámosok és határőrök leváltása is, ukrán oldalon az összes, ukrán-magyar határon szolgáló vámost leváltotta Arszenyij Jacenyuk miniszterelnök. Vizsgálják a magyar vámosok ügyét is, hogy segítették-e a magyar-ukrán határon folyó csempészetet, mondta Lázár, miközben a Blikk már arról számolt be, a Nyíregyházi Törvényszék első fokon elítélt egy csempészszerveződést köztük hét magyar határrendésszel, "akik alkalmanként 300-500 ezer forintért engedtek át ukrán zárjegyes illegális szállítmányokat a határon. A vámosok 8-8,5 éveket kaptak, a banda három vezetője 8, 10 és megint 8 évet. Az akciókba helyi lakosokat is bevontak, akiknek alkalmanként 15-20 ezer forintért azt kellett figyelniük, tiszta-e a levegő." Az ukrán hatóságok eltökéltnek látsózdnak: a konfliktus után 40 lakást kutattak át Ungváron és Munkácson, és számos lőfegyvert elkoboztak.
Közbeszól a politika, sok a kérdés
A helyzet megoldását nem könnyíti az átpolitizáltság. Mivel a PSZ keleten az ukrán hadseregbe amúgy nem teljesen integrált harcoló fél, az oroszbarát média megpróbálja minél drámaibban lefesteni a munkácsi történéseket és helyzetet. A sputniknews azt a Der Spiegel-cikket szemlézi, amely kiemeli az ukrán kormány és a PSZ közötti megosztottságot, más oroszbarát oldalak leginkább "az EU-határainál neonácik lövöldöznek" motívumot erősítik. A Pravda olyan videós anyagot közöl a Voice of Americára hivatkozva, mely szerint a PSZ Porosenko kivégzésére készül.
A Jobbik rögtön a kárpátaljai magyarság védelmét emelte ki - Szávay István jobbikos képviselő az oroszbarát médiához hasonlóan úgy fogalmazott "polgárháborús állapotok uralkodnak" Munkácson, és a PSZ szélsőségesei jelentik az igazi veszélyt és fenyegetést a térségben. A polgárháború mindenesetre erős túlzásnak tűnik, a PSZ mellett pedig leginkább a központi állam gyengesége, és a virágzó alvilág és csempészet is igen nagy problémát jelenthet.
Rengeteg tehát a kérdés: vajon a PSZ rendet teremteni ment Munkácsra vagy részt akart a csempészet bevételeiből? Az ukrán kormány tényleg le akar számolni a csempészettel vagy csak új oligarchákat akr helyzetbe hozni? A PSZ-szel való leszámolásra használja fel az ukrán kormány az incidenst vagy a PSZ segítségével Lanyót akarja elmozdítani?
Ez történt
A konfliktus Lanyo klubjában tört ki, ahová tárgyalni érkezett a PSZ küldöttsége. Hatalmas hadsereg fogadta őket, és hamarosan kitört a lövöldözés. A PSZ emberei nehezen tudtak kimenekülni Lanyo klubjából, majd autókkal menekültek, és közben összecsaptak a rendőrökkel is. Nemcsak egyszerű kézifegyverek dördültek el, vállról indítható rakéták és aknavetők is előkerültek - mindkét fél felkészült a tárgyalásra. Az egyik kereszteződésben a menekülő PSZ-tagok véletlenül Ungvár helyett a másik irányba fordultak, és ezért Lavki község közelében, az erdőben elbarikádozták magukat - egy ideig úgy tűnt, ki kell a falu lakosságát is menekíteni, ám ez végül nem bizonyult igaznak.