Érdekes beszélgetést szivárogtattak ki Cameron uniós terveiről
A médiában kiszivárgott pénteki értesülések szerint David Cameron brit miniszterelnök szilárd eltökéltséggel arra fog törekedni az országa EU-tagságáról tervezett népszavazás kampányában, hogy Nagy-Britannia az Európai Unió tagja maradjon.
A Guardian online kiadása idézett egy bizalmas leiratból, amely Cameron és egy másik, meg nem nevezett EU-vezető beszélgetését rögzítette. A laphoz eljuttatott dokumentum szerint a brit kormányfő azt mondta tárgyalópartnerének, hogy a referendum kampányában az EU-tagság feladásának kockázatait kívánja markánsan hangsúlyozni.
A diplomáciai leirat szerint a megbeszélésen Cameron kijelentette, bízik abban, hogy a választók a jelenlegi helyzet, vagyis a brit EU-tagság fenntartására voksolnak, ha ennek alternatíváit sikerül kockázatosként bemutatni.
A konzervatív párti miniszterelnök tervei szerint Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az EU-tagságról, de addig a kormány újra akarja tárgyalni az EU-hoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel. A tervezett tárgyalások egyik központi eleme London szándékai szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítása lenne.
A brit választók e tárgyalások eredményei alapján dönthetnének arról, hogy az EU-n belül vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.
A Guardian által idézett dokumentum szerint Cameron igyekezett "gondosan összeválogatni tárgyalási kívánságlistáját, és ügyelt arra is, hogy e lista ne legyen túl hosszú". A diplomáciai leiratból kitűnik az is, hogy Cameron jóval az általa 2017 végében kijelölt határidő előtt, már jövőre szeretné megtartani a népszavazást.
David Cameron az idézett irat szerint azt is kijelentette tárgyalópartnerének, hogy "Angela és Matteo" - vagyis Angela Merkel német kancellár és Matteo Renzi olasz kormányfő - kedvezően fogadta az EU-reformokra tett javaslatait, de a franciák óvatosabbak voltak.
A Downing Street szóvivője a BBC érdeklődésére csak annyit mondott a kiszivárogtatással kapcsolatban, hogy a kormány "nem kíván folyamatos helyszíni közvetítést adni" az EU-reformokról szóló tárgyalásokról. A miniszterelnöki hivatal illetékese ugyanakkor nem is cáfolta a kiszivárogtatott leirat létezését.