A magyar vasfüggöny ellen beszélt az olasz miniszterelnök
Nekünk kell megakadályoznunk a falak emelését Európában, vagyis azoknak, akik látták, ahogy ezeket a falakat lerombolják - mondta a magyar vasfüggönyre utalva Matteo Renzi olasz kormányfő.
El kell kerülni az olyan falakhoz való visszatérést Európában, mint amilyen például a magyar-szerb határon épülne - jegyezte meg szerdán Matteo Renzi olasz kormányfő az Európai Uniót sújtó menekültválságról szólva az olasz szenátus ülésén. "Nekünk kell megakadályoznunk a falak emelését Európában, vagyis azoknak, akik látták, ahogy ezeket a falakat lerombolják" - mondta a Corriere della Sera olasz napilap ismertetése szerint Renzi a berlini fal leomlására utalva.
A kormányfő figyelmeztetett arra, hogy Olaszország nincs abban a helyzetben, hogy minden migránst befogadjon. "Nem viselheti egyetlen ország az egész menekültválság súlyát" - tette hozzá. Renzi ugyanakkor óva intett a pánikkeltéstől. Megjegyezte, idén eddig 61 400 embert mentettek ki a Földközi-tengerből, s ez a tavalyinál nyolcszázzal több. Úgy vélte, közös európai válaszra van szükség a menekültválság kapcsán. Véleménye szerint az európai megoldás elsősorban a kontinenst, s másodsorban Olaszországot szolgálná.
"Ha a lángokban álló Földközi-tengerrel és vízbe fúló gyerekekkel szemben Európa mellőzi értékeit, saját identitása veszik el" - vélte az olasz miniszterelnök, és hozzátette: "nekünk Olaszországban Európa a civilizáció világítótornyát jelenti, és nem a félelem falát". Leszögezte, a dél-európai ország az EU segítségével vagy anélkül továbbra is a Földközi-tengeren bajba került menekültek kimentésén fog munkálkodni. "Továbbra is minden menekültet befogadunk, aki menedékjoggal bír, és mindenki mást visszaküldünk" - mondta.
Csütörtökön és pénteken EU-csúcstalálkozót rendeznek a menekültválság kérdéséről, és Róma azt reméli, hogy megegyezés születhet a gazdasági bevándorlók visszaküldése és a menekültek ellátása jelentette teher megosztásáról az EU-tagállamok között. Az olasz kabinet vezetője ismételten az úgynevezett dublini rendelet reformjára szólította fel Brüsszelt.